The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -Dočasne nefunkčná!
  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Indiana Jones® a Dobyvatelia stratenej archyTM
(Raiders of the Lost ArkTM © 1981 Lucasfilm Ltd.)


.: Vznik nápadu (1977) :.


    V roku 1981 stvorili filmoví géniovia George Lucas a Steven Spielberg neohrozeného dobrodruha Indianu Jonesa, ktorý žije dva životy, jeden ako profesor na univerzite a druhý ako archeológ. Pôvodné priezvisko tohto hrdinu malo byť Smith. Podľa Spielberg však priezvisko Smith znelo veľmi pozemsky a nakoniec teda dostal meno podľa Lucasovho psa Indianu a priezvisko Jones.
    Všetko sa začalo na Havajskej pláži v máji roku 1977, kedy Lucas i Spielberg práve dovolenkovali. Lucas netrpezlivo očakával blížiacu sa premiéru štvrtej epizódy Hviezdnych vojen 25. mája 1977 a Spielberg sa zotavoval z náročného nakrúcania filmu Blízke stretnutia tretieho druhu. Počas dovolenky na Havaji si už obaja robili plány na ďalšie filmy. Spielberg chcel natočiť ďalšieho Jamesa Bonda, ale Lucas za ním prišiel so zaujímavým návrhom. Ukázal mu čerstvý filmový podklad s názvom "Dobyvatelia stratenej archy", ktorý zatiaľ obsahoval len pár kresieb s dobrodruhom v koženej bunde, s bičom v ruke a krátky námet. V tomto čase však ani len netušili, že sa z tohto podkladu zrodí hrdina hrdinov a film filmov. Spielberg mal chuť natočit film o dobrodruhovi, ktorý v exotickom prostredí pátra po určitej ohromne vzácnej starožitnosti s množstvom náročných prekážok. Obaja si spomenuli na nostalgické seriály o hrdinoch s podobnou tematikou a prostredím. Spojili teda svoj talent a pustili sa do prvých príprav.
    Išpirovali sa 30. a 40. rokmi, kedy vládli vo svete nacisti. Spielberg sa spolu s Lucasom rozhodol, že v prvom dieli budú Indyho najväčšou prekážkou práve nacisti, ktorí so zhodou okolností pátrajú po tej istej vzácnej pamiatke ako Indy. Je ňou tajomná Archa zmluvy, truhlica, do ktorej Mojžiš podľa ľudovej povesti uložil rozbité kamenné dosky s Desiatimi božími prikázaniami. Indy teda nemá pred sebou ľahkú cestu, pretože stojí pred ním celá nacistická armáda a navyše netuší, kde je presne Archa ukrytá.
    Indyho pátranie po Arche však brzdí množstvo prekážok. Nie je však vždy ľahké natočiť všetky prekážky tak, aby sa nezdali byť pozorovateľovi filmu naivné či nemožné, hlavne v dobrodružných filmoch. Spielberg však využil svoje filmové schopnosti a naivite poväčšine nepodľahol, pretože sa každú scénu pokúsil urobiť niečim zaujímavú, originálnu a hlavne pôsobiacu. Uvedomil si, že Indiana Jones nie je lietajúci Superman s neobmedzenou silou, ale archeológ, ktorý má pred sebou ťažkú a nebezpečnú úlohu. Výsledok by sme nakoniec spozorovali zo scén vo filme. I keď niektoré scény, akou je napríklad klasická scéna so zatvárajúcimi sa kamennými dverami, nie sú presne načasované. Scény s takýmto obsahom sa v tejto dobe natáčali veľmi ťažko a nepohodlne, pretože ich nebolo možné upravovať v takom rozsahu ako za pomoci digitálnej technológie v dnešnej dobe. Bolo hlavne dôležité udržať reakcie a správanie všetkých postáv a predmetov v scéne tak, ako sa to plánovalo pred natáčaním scény a v scenári. Povedal by som, že filmy bez použitia digitálnej technológie a veľkých počítačových úprav majú na človeka reálnejší vplyv, čo sa týka obrazu a strihu až na spomínané občasné nedostatky.
    Dôležitá vec však na tomto filme a vôbec na celej ságe (vrátene Indyho 4, ktorého dej je o zániku Atlantídy a zatiaľ len v počítačovom prevedení) je atmosféra. Dobrodružná atmosféra plná napätia, akcie, exotických miest, ale aj romantiky a emocionálnych vzťahov medzi jednotlivými osobami, to je hlavný a najdôležitejší prvok tejto ságy.Základné Info | Výroba filmu | Zvláštnosti | Príbeh |
Chyby | Miesta | Rekvizity | Download |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
Vznik nápadu
Výroba filmu
Zvláštnosti
Príbeh
Chyby
Miesta
Rekvizity
DownloadMovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net