The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -Dočasne nefunkčná!
  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Indiana Jones® a Dobyvatelia stratenej archyTM
(Raiders of the Lost ArkTM © 1981 Lucasfilm Ltd.)


Šalamúnov chrám

Šalamúnov chrám

Rozmery:  30 x 50 m


Kráľ Šalamún postavil roku 950 pred n. l. prekrásny chrám v hlavnom meste Jeruzalem. Bol 50 metrov dlhý a 30 metrov široký. V chráme bola posvätná drevená skrinka - Archa zmluvy, kde boli uložené tabule s 10 prikázaniami. Zjavil ich Boh Mojžišovi a žiadal, aby ich Židia plnili. Roku 587 pred. n. l., keď Babylončania dobyli Jeruzalem, chrám vyhorel.Exodus (Odchod Židov z Egypta)

Exodus


Po úteku z Egypta putovali Židia asi 40 rokov cez Sinajskú púšť, kým prišli do Kanaánu, krajiny prisľúbenej Bohom. Odchod z Egypta sa volá exodus (z gréckeho exodos = odchod). Tak sa volá aj časť Biblie, ktorá hovorí o tejto udalosti..: Tunisko (Krajina jemného piesku a dávnej histórie) :.


    Teploty v Tunisku vystúpia obvykle až na štyridsať stupňov. Pobrežie ochladzuje len vietor od Stredozemného mora. Keď však začne fúkať od Sahary, máte pocit akoby teplý vzduch vychádzal priamo z horúceho fénu...
    Tunisko je vyprahnutá krajina. Od probrežia smerom do vnútrozemia sa klíma výrazne mení. "Zeleň ustupuje, čo si všimnete aj na tamojších olivovníkoch. Pravé olivy a datle sú tuniským najdôležitejším vývozným artiklom. Donedávna bolo Tunisko aj významným exportérom rýb, v súčasnosti však v jeho vodách lovia rybári z Európskej únie," vysvetľuje podnikateľ Ivan Zola. Domáci žijú z turistického ruchu, najmä potom, čo sa zavreli fosfátové bane. Oblasť s baňami nazývajú Mesačná krajina. Práve tu sa nakrúcal druhý diel kultového seriálu Hviezdne vojny. Hollywoodská produkcia si oblasť prenajala aj na ďalšie tri roky, počas ktorých by sa mal dokončiť tretí diel.
    Zlé jazyky hovoria, že Tunisko je špinavé. "Je to nezmysel, odhliadnuc od igelitiek, ktoré sa všade povaľujú. To má však jednoduché vysvetlenie. Plody datlí totiž Tunisania nestriekajú, proti škodcom ich chránia igelitové vrecká, ktoré sú navešané na každom trse päťmetrovej palmy. Tunisania majú v každom meste ulicu ekológie," dodáva. Zaujímavým spôsobom riešia aj stále sa zmenšujúce územie pôdy a jej premenu na neúrodnú púšť. "Vždy, keď na okraji rozrastajúcej sa Sahary vznikne nová piesková duna, na jej vrchole urobia palmovú barikádu. Je to obrovská rohož z palmových listov, cez ktorú piesok ďalej neprenikne. Majú dokonca aj osobitný úrad, ktorý to všetko sleduje," vysvetľuje podnikateľ.
    Ležať na pláži môžete aj v Taliansku alebo Chorvátsku, nemusíte cestovať až na druhý kontinent. Saharu alebo ruiny Kartága však v Európe nenájdete. Dobrodružné typy radi vymenia prechádzku po Kartágu (6-kilometrové územia s vykopávkami a rozvalinami mesta) za plavbu na katamarane alebo výlet po Sahare na ťavom chrbte.
    "Má to však jeden háčik. Arabi sú veľmi zlí organizátori. Prídete na púšť a vypukne panika. Vrhnú sa na vás. Každý chce, aby ste išli práve s ním. Cestovala s nami pani na vozíku. Pre nich to však nebol problém. Len čo sa obzrela mala cez seba prehodený ochranný odev a sedela na ťave," dodáva. "Na turistov dávajú veľký pozor. Nikomu sa nemôže nič stať. V Tunisku neexistuje, aby o cestovateľských aktivitách nevedeli na ministerstve. Všetci majú presné inštrukcie, kam ich môžu vziať. Takže nič iné ako ostatní neuvidíte."
    Na Sahare je piesok jemný a čistý. Ak vás však zastihne malá púštna búrka, nepomôže ani oblečenie ani prikrývky hlavy. Piesok budete mať všade. "Zdvihne sa vietor a zrazu nevidíte ani na krok. Jediný tvor, ktorý si túto zmenu počasia nevšímal, bola ťava.
    Náš sprievodca Kamel nám vysvetľoval ich podivné návyky. Musí sa im presne odmeriať strava aj voda, inak by vraj pili a žrali do nemoty. Po sezóne ich majitelia vypustia voľne do púšte. Môžete tak naraziť aj na päťstokusové stáda domácich tiav. Ťava neoplýva ani veľkou inteligenciou. Keď sa vám postaví do cesty, môžete trúbiť, koľko len chcete, ani sa nepohne. A tak ako v Austrálii varujú pred kengurami značky: Pozor, kengura! V Tunise narazíte na značku: Pozor ťava!"
    V Tunisku platí zákaz zabíjania tiav. Existuje však výnimka, keď si zviera zlomý nohu, alebo vypichne oko. Stáva sa však často, že ju dokaličí vlastný majiteľ, pretože za kožu môže pýtať viac ako za celé zviera.
    Tunisania sú zaujímavý národ. Nech už ide o akúkoľvek spoločenskú vrstvu, bez ohľadu na majetok, robia si obrovské zásoby jedla. Do olivového oleja sú schopní naložiť aj nemožné… Ľudia veria prírodnému liečiteľstvu. Mladí chlapci chytajú leguány, ktorých potom predávajú pri ceste. Domáci veria, že jeho krv im prinesie imunitu a šťastie. Práve pre šťastie si ženy pred svadbou kupujú ručne tkané koberce (najznámejšia fabrika je v meste Kerouan) a muži sa musia napchávať datľami (celé tri mesiace). "Tunisania sú vulgárni, čo im spôsobuje nemalé problémy pri komunikácii s ostatnými Arabmi, ktorí štipľavé poznámky o svojej rodine nedokážu len tak prehltnúť. Pre Arabov je súkromie veľmi dôležité, preto je život v paneláku pre nich neprípustný. Riadia sa zásadou, že o ich problémoch nesmie nik vedieť, ani najbližšia rodina. Všetko musí vyzerať v najlepšom poriadku," spomína na Kamalove informácie podnikateľ. "Zaujímavý je vzťah detí a matky, ktorý sa ani v dospievaní nemení. Ak sa spolu pohádajú, čo sa stáva len výnimočne, sú skutočne nešťastní. Kupujú darčeky, telefonujú, len aby si mamu udobrili. Ak sa im niečo stane v ten deň, ako sa pohádali, naivne si myslia, že je to trest." Do svojho života však Arabi turistom nahliadnuť nedovolia. Strážia si ho ako tvár, budú vás pozorovať s kamenným výrazom, ale do ich vnútorného sveta nepreniknete.Zdroj:


Šalamúnov chrám / Exodus
z knihy História ľudstva (1992), strana 136

Dovolenka na ťavom chrbte (A. Žilavá)
z prílohy denníka Pravda (3. august 2002), článok Na cestách, s. II


Základné Info | Vznik nápadu | Výroba filmu | Zvláštnosti |
Príbeh | Chyby | Rekvizity | Download |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
Vznik nápadu
Výroba filmu
Zvláštnosti
Príbeh
Chyby
Miesta
Rekvizity
DownloadMovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net