The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -Dočasne nefunkčná!
  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Indiana Jones® and the Last CrusadeTM  The Action Game

Indiana Jones a posledná krížová výprava - Akčná hra
Dátum uvedenia na trh
Systémové požiadavky
Grafické zobrazenie
Zvuková podpora
Počet diskiet / CD
Originálna verzia

Október 1989
80286/10 MHz, 640 kB RAM, 0.7 MB HDD
EGA, 16 farieb
PC Speaker
1 disketa
Disketová verzia 1.0 (09/26/89)


    Akčnú variantu hry Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones a posledná krížová výprava, 1989) naprogramovala firma Lucasfilm Games pre americkú distribučnú spoločnosť U.S. Gold Limited. Na trh teda prišla v ten istý rok ako jej adventure-verzia a onedlho bola okrem PC k dispozícii i na viaceré konzoly (Amiga, Atari ST, Commodore 64, ZX Spectrum, GameBoy, NES, Sega Genesis, SMS). Jedná sa o klasickú behačku, ktorá trpí hlavne nepeknou grafikou (najmä na PC) a neoriginalitou. Pozostáva zo štyroch (?) náročnejších úrovní odohrávajúcich sa v prostrediach, ktoré sa vyskytovali i vo filmovom spracovaní. Hneď prvým levelom je putovanie jaskyňou v Utahu, kde musíte prekonávať náročné prekážky, akými sú napr. padajúce jaskynné ostne (stalagnity) či dobývanie sa cez útočiacich zlodejov pokladov podobne, ako tomu bolo vo filme. Na rozdiel od filmu sa však v niektorých verziách pre konzoly už od samého začiatku budete musieť vžiť do role Indianu Jonesa ako tridsiatnika, teda inak, ako tomu bolo v prvých minútach filmu, kde mal Indy iba okolo 13 rokov… Aj napriek svojej menej peknej grafike je však táto vskutku priemerná hra celkom prijateľnou a zábavnou behačkou. Ja osobne vám však odporúčam si zahrať jej adventure-verziu, ktorá je omnoho prepracovanejšia, dlhšia a zábavnejšia, hlavne čo sa typického LucasArtsovského humoru týka... ale o tom reč nižšie.


Hodnotenie:      
  Download:    Full Version [300 kB]Indiana Jones® and the Last CrusadeTM  The Graphic Adventure

Indiana Jones a posledná krížová výprava - EGA verzia
Dátum uvedenia na trh
Systémové požiadavky
Grafické zobrazenie
Zvuková podpora
Počet diskiet / CD
Originálna verzia

Júl 1989
80286/10 MHz, 640 kB RAM, 1.9 MB HDD
EGA, 16 farieb
PC Speaker, AdLib
1 spakovaná disketa
Disketová verzia 1.0 (07/09/89)


    Je to tu! Prvé kvalitné herné prevedenie napínavého dobrodružstva Indianu Jonesa je tu! Rovnako ako vo filme aj v hre sa Indy roku 1938 vyberá hľadať tajuplný Svätý grál, avšak pracovníci LucasArtsu mu pripravili v náročnej ceste aj veľa nových náročných prekážok. Nechýba ani veľké množtvo pekne vykreslených prostredí z filmu. Navštívite univerzitu Barnett College, v ktorej Indiana Jones vyučuje, spoznáte i byt Indyho otca Henryho Jonesa, zoznámite sa so starou benátskou knižnicou, budete putovať temným podzemným bludiskom v benátskych katakombách, navštívite Brunwaldov zámok, obývaný nacistami, a nakoniec po dlhej, dobrodružno-akčnej ceste sa dostanete až do chrámu v Jordánsku, kde je Svätý grál ukrytý. A okrem toho nechýbajú ani posledné tri skúšky... ani niekoľko rôznych záverov hry.
    
Do Benátok sa väčšina hráčov dostane ako po masle, avšak v zámku Brunwald na Rakúsko-Nemeckých hraniciach sa maslo zmení v oheň. Musíte odolávať nacistickej stráži a postupne sa dobývať pomocou pästí i rozumu až k miestnosti, kde je uväznený váš otec. Neskôr pri úteku zo zámku vám bude robiť problém hlavne dostať sa cez pohraničnú stráž. Hra sa však nestáva nehrateľnou, len treba naozaj pridať. Môžem vás však dopredu ubezpečiť, že o žiadne herné zádrhle typu Gobliins 2 (1992) od francúzskej firmy Coktel Vision či The Legend of Kyrandia 3 (1994) od americkej firmy Westwood Studios sa nejedná. Spomínané hry-adventúry sú absolútne nehrateľné a málokto by ich prešiel bez návodu (mám s tým skúsenosti...). No vôbec netvrdím, že sú zlé alebo nekvalitné.
    
Ďalšou záležitosťou, ktorá tu mala vo svete adventúr premiéru, je čiastočný nelineárny priebeh. Po ceste narazíte na niektoré "rozvetvenia" a budete mať na výber viacero možných ciest, napr. na letisku v Berlíne môžete letieť buď vzducholoďou alebo malým dvojmiestnym lietadlom. A cesta sa ďalej rozvetvuje. Ak si vyberiete cestu vzducholoďou, budete musieť unikať nacistickým vojakom, ktorí vám bránia opustiť vzducholoď dvojplošníkom (viz. film). Nakoniec po náročnom dobývaní získate dvojplošník a po vzlietnutí vo vzduchu stretnete zopár útočiacich nemeckých lietadiel, Messerschmitty. Ak sa však rozhodnete pre dvojmiestne lietadlo, cesta bude kratšia a nasleduje hneď spomínaný letecký súboj s Messerschmittmi. LucasArts však mnohonásobne zviditeľnili nelineárny priebeh až v pokračovaní Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992), kde máte na výber tri celkom odlišné prelínajúce sa cesty.
    
V Indym III si môžeme všimnúť ešte jednu vec. Každý váš pokrok v hre, či je to otvorenie skrinky kľúčom alebo úspešné použitie predmetu na iný predmet, je obodovaný. Všetko sa zapisuje do tabuľky, kde si hru ukladáte či uloženú otvárate. Po úspešnom zvládnutí hry, teda na konečnej obrazovke sa vám pred hernými titulkami zobrazí celkový počet získaných bodov a vypíše sa vám, či váš celkový výkon bol dobrý, lepší alebo niekedy aj horší.
    
Adventúra Indiana Jones and the Last Crusade vyšla v podstate na všetky vtedajšie základné druhy počítačov a to - PC, Amiga, Atari ST, Apple Macintosh, FM Towns a CDTV. V niektorých európskych krajinách sa dokonca objavila preložená v nemeckom, francúzskom, talianskom či španielskom jazyku... Pracovníci firmy LucasArts v tejto adventúre urobili skutočne veľký pokrok a spolu s nelineárnym priebehom Indyho III označujem ako veľmi revolučnú hru na svoju dobu. LucasArts tu dokázali pokročiť nielen v grafike a animácii, ale aj v hudbe, v ohodnotení celej vašej hry, no hlavne v čiastočnom nelineárnom priebehu deja, ktorý v adventúrach dosiaľ chýbal. Dokonca i samotný herný engine SCUMM, po prvýkrát predstavený v adventúre Maniac Mansion (1987) tiež od Lucasfilm Games, bol vylepšený a rozlíšenie sa takisto zmenilo na neporovnanie k lepšiemu. Navyše by sa táto hra dala považovať za prvú adventúru, v ktorej sa konverzácia hlavného hrdinu s postavami skladá z viacerých možností, ktoré často ovplyvňujú celý priebeh hry.
    
Je to naozaj vydarená adventúra. Veď vyskúšajte si ju sami... Program stiahnuteľný z tejto stránky obsahuje i demá ďalších skvelých adventúr od LucasArts:  Loom (1990) a The Secret of Monkey Island (1990).


    Iný článok:  Hry.SME.sk (Martin Šoltýs)

Hodnotenie:         
  Download:    Non-Playable Demo [188 kB]

  Passport to Adventure [687 kB]
  Návod k hre (v angličtine) [4 kB]


Indiana Jones® and the Last CrusadeTM  Enhanced/VGA Version

Indiana Jones a posledná krížová výprava - VGA verzia
Dátum uvedenia na trh
Systémové požiadavky
Grafické zobrazenie
Zvuková podpora
Počet diskiet / CD
Originálna verzia

Máj 1990
80286/10 MHz, 640 kB RAM, 4.5 MB HDD
VGA, 256 farieb
PC Speaker, AdLib, Game Blaster
3 spakované diskety
Disketová verzia 1.0 (05/03/90)


    Dej a popis originálnej EGA verzie som vám už ako tak priblížil, takže sa teraz pozrieme na technickú stránku vylepšenej VGA verzie tejto hry. Po veľkej revolúcii grafických kariet v roku 1990 sa začal nástupom 256-farebných VGA kariet radikálne zväčšovať počet použitých farieb v hrách. Samozrejme, že LucasArts nenechali na svoje remaky EGA verzií dlho čakať. Hneď prvou adventúrou, plne prekreslenou do 256-farebnej grafiky, bola práve adventúra Indiana Jones and the Last Crusade (1989). Viditeľné zmeny nastali hlavne v kompletnom prekreslení prostredí, v ktorých sa Indiana Jones pohybuje. Grafika je naozaj excelentná, teda na svoju dobu určite. Postredia sú nielen pekne nakreslené, ale sú aj detailnejšie. To znamená, že sa dajú ľahšie rozoznať objekty ako v predchádzajúcej EGA verzii tejto hry. Postavičky sú takisto krajšie vytieňované, lepšie ako v staršej EGA verzii, no tu však rozdiel nie je až taký veľký. Hra má ale aj pár háčikov. Herný engine a interface zostali nezmenené. K tejto hre by sa podľa mňa veľmi hodil interface podobný neskôr vydanej adventúre Monkey Island 2: LeChuck's Revenge (1991), kde sú predmety v inventáry zobrazené v podobe obrázkov a nie ako slová. No i napriek tomu hra pôsobí stále príjemne. Požiadavky na hru sa okrem potrebného miesta na disku veľmi nezmenili, a čo sa týka zvukových kariet, LucasArts sem pridali predchodcu SoundBlasteru GameBlaster, avšak pri tejto voľbe nastávajú na dnešných vysoko výkonných počítačoch s novými zvukovými kartami problémy, takže budete asi musieť ostať pri klasickom AdLibe či PC Speakeri. Celkovo bola vylepšená verzia Indyho III graficky jednou z najpokročilejších hier vtedajšieho herného marketingu a stala sa tak klasickou adventúrou. Hru sem zatiaľ na stiahnutie nedávam, no ak by LucasArts oficiálne povolili jej legálne šírenie, rád ju sem hodím...


Hodnotenie:         
  Download:    Sound Fix Update [116 kB]Základné Info | LucasArts | Indy IV | Indy V | Ostatné hry | Cheaty |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
LucasArts: História

Oficiálne hry (PC)
Indiana Jones III
Indiana Jones IV
Indiana Jones V

Ostatné hry
CheatyMovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net