The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -Dočasne nefunkčná!
  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Indiana Jones® and the Fate of AtlantisTM  The Action Game

Indiana Jones a zánik Atlantídy - Akčná hra
Dátum uvedenia na trh
Systémové požiadavky
Grafické zobrazenie
Zvuková podpora
Počet diskiet / CD
Originálna verzia

Apríl 1992
80286/10 MHz, 640 kB RAM, 0.9 MB HDD
VGA, 256 farieb
PC Speaker, AdLib, SoundBlaster
1 disketa
Disketová verzia 1.0 (03/25/92)


    Podobne ako hra Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones a posledná krížová výprava, 1989), aj hra Indiana Jones and the Fate of Atlantis (Indiana Jones a zánik Atlantídy, 1992) mala svoju akčnú verziu. Vyšla v roku 1991 na počítače Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC a neskôr, v roku 1992, bola vydaná aj na vtedy najpoužívanejšie počítače Amiga, Atari ST a PC. Distribútorom bola opäť firma U.S. Gold Limited. Táto hra-behačka však podobne ako akčná verzia Indyho III trpí mnohými nedostatkami. Príbeh sa samozrejme tiež točí okolo bájnej Atlantídy, ako aj v adventure-verzii, avšak celkový dej sa odvíja trochu odlišne. Grafika je na tom o niečo lepšie než v akčnej verzii Indyho III, ale celková kvalita hry opäť kolíše. Hra pozostáva z piatich úrovní odohrávajúcich sa v kasíne v Monte Carle, v námornej základni a lodenici, v nacistickej ponorke a na exotických ostrovov. Posledná úroveň patrí samozrejme Atlantíde a jej tajomstvám. Vašu cestu budú často sprevádzať ostré súboje s rôznymi nepriateľmi vrátane fašistov či domorodcov, no hra je okorenená i početnými zložitými hádankami. Indyho hlavnými zbraňami sú prirodzene jeho päste a bič. Energiu si budete môcť dopĺňať veľmi netradičnou cestou - zjedením tabuľky čokolády. Akčnú verziu Indyho IV možno považovať za behačku zhotovenú v trojrozmernom pohľade, ktorý sa podobá hrám typu RPG, no ten je však často veľmi neprehľadný a náročný pre správnu orientáciu, i keď sa dajú meniť uhly pohľadu. V konzolových verziách tejto hry navyše nie je možné prepínať jednotlivé uhly kamery, a preto vzniká problém, ak sa Indy dostane za stenu, hlavne v čase, keď na vás útočí nepriateľ. Problém aspoň čiastočne odstraňuje kompas, ktorý máte k dispozícii. Tejto hre však chýba aj zmysel pre detail. Indyho nohavice sú takmer čierne a Sophia má prefarbené vlasy na blond, kdežto v adventure-verzii, a dokonca aj v samotnom intre akčnej verzie, ich mala doryšava. Avšak podobne ako v adventure-verzii, aj tu môžete striedavo ovládať Indyho i Sophiu. Čo sa týka zvukovej stránky hry, tá je na tom podstatne lepšie ako v akčnej verzii Indyho III. Podporuje aj SoundBlaster a okrem syntetických zvukov občas počuť aj priateľnú hudbu, samozrejme obmedzenú možnosťami FM syntézy. Atmosféru však častokrát dotvárajú len atmosferické zvuky ako šum mora či bubnovanie domorodcov. I keď akčnú verziu Indyho IV nemožno s geniálnou adventure-verziou ani len porovnávať, táto hra definitívne stojí aspoň za vyskúšanie. Firma LucasArts Entertainment Company však bohužiaľ ešte neprehlásila šírenie tejto hry za legálne a neexistuje ani žiadna demo verzia, takže akonáhle bude hru možno legálne kopírovať, jej download samozrejme umiestnim i na túto stránku.


Hodnotenie:       
  Download:  -- NIE JE K DISPOZÍCII --Indiana Jones® and the Fate of AtlantisTM  Graphic Adventure

Indiana Jones a zánik Atlantídy - Grafická adventúra
Dátum uvedenia na trh
Systémové požiadavky
Grafické zobrazenie
Zvuková podpora
Počet diskiet / CD
Originálna verzia

Jún 1992
80286/12 MHz, 640 kB RAM, 9.5 MB HDD
VGA, 256 farieb
PC Speaker, AdLib, SoundBlaster, Roland
5 spakovaných diskiet
Disketová verzia 1.0 (04/30/92)


    Tejto priam neuveriteľne vydarenej a rozsiahlej hre nemožno takmer nič vytknúť. Poskytuje všetko, čo má správna adventúra obsahovať. V prvom rade je to nenahraditeľná atmosféra plná exotických miest, zložitejších ale zvládnuteľných hádaniek a prekážok, dojatia i čierneho humoru. Máloktoré hry, vytvorené do dnešnej doby, možno porovnávať s takou veľkolepou adventúrou, akou je práve Indiana Jones and the Fate of Atlantis (Indiana Jones a zánik Atlantídy, 1992). A to od vzniku hry ubehlo už vyše 10 rokov. Indy IV vyšiel asi pol roka po vydaní skvelej adventúry Monkey Island 2: LeChuck's Revenge (Opičí ostrov 2: LeChuckova pomsta, 1991) a bol vydaný na počítače PC, Amiga a Apple Macintosh. Rozdiely môžeme postrehnúť v ešte viac rozanimovaných postavičkách, reálnejšej grafike a hra obsahuje aj vynikajúci soundtrack, ktorý by po menších úpravách mohol byť v kľude použitý vo filmovom spracovaní.
    Príbeh nás zavedie do roku 1939, na samý počiatok 2. svetovej vojny. Hneď na začiatku Indy nachádza v archeologickom múzeu v New Yorku záhadnú sošku, o ktorú má záujem jeden tajný agent krycím menom Smith. Indy zisťuje, že soška je preňho neobyčajne dôležitá, čo vyvoláva medzi nimi bitku. Agent Smith alias špión pracujúci pre nacistov, Klaus Kerner, sošku nakoniec ukradne a Indy následne zisťuje jeho pravú totožnosť. Zároveň sa dozvedá, že Kerner má záujem navštíviť aj jeho bývalú kolegyňu Sophiu Hapgood, a tak sa za ňou okamžite vyberá do New Yorku, kde žije. Po rozhovore so Sophiou a ďalších náznakoch prítomnosti Kernera sa spolu vyberajú riešiť samotné tajomstvo zániku potopenej ríše zvanej Atlantída, o ktorej Sophia mala práve prednášku a v ktorej je hlboko zainteresovaná. Kerner sa zatiaľ spája so šialeným vedcom doktorom Hansom Ubermannom, aby pomocou záhadného kovu s vysokou energiou zvaného orichalcum, obsiahnutom v malom zrniečku z nájdenej sošky, zostavil ešte ničivejšiu zbraň, ako je atómová bomba. Na to však potrebuje obrovské množstvo tejto suroviny a neskôr zisťujú, že kov s takou obrovskou energiou poznali len na jednom mieste - v Atlantíde. Indy sa zatiaľ na rôznych miestach sveta z informácií od určitých ľudí dozvedá, kde nájsť starú knihu s údajmi potrebnými k nájdeniu Atlantídy s názvom Platónov stratený dialóg. Po jej získaní v nej okrem iného objavuje aj zmienku o troch kamenných diskoch, ktoré predstavujú tri kľúče dôležité pri odstraňovaní rôznych prekážov pri hľadaní Atlantídy, akými sú napríklad brány. Na každom z týchto diskov sú vyryté charakteristické znaky. Na prvom, najväčšom, Slnečnom kameni, sú znázornené základné polohy Slnka, na druhom, Mesačnom kameni, znaky polôh Mesiaca a na najmenšom treťom, kameni Sveta, sú vyryté pozemské znaky. Aby mohol Indy tieto kamenné disky získať, musí cestovať po mnohých častiach sveta a zisťovať informácie od viacerých ľudí. Cestu mu komplikujú nielen náročné prekážky vo všetkých možných podobách, ale často ho (ne)prekvapia i nacisti, ktorí majú rovnaký cieľ. A tak sa začínajú divoké preteky nielen o to, kto prvý objaví Atlantídu, ale aj o osud celého ľudstva.
    Nádherná a prepracovaná, ručne kreslená grafika, iba zvyšuje zážitok z hry. Navštívite prekrásne dekorované miesta ako Island, džungľu a chrám v Tikale (polostrov Yucatán), Azorské ostrovy, Monte Carlo, trh a púšť v Alžírsku, ruiny a Minotaurov labyrint na Kréte či ostrov Thera (dnešný ostrov Santorin) a nakoniec aj samotný mýtus tejto adventúry, stratený kontinent Atlantídy, teraz už ležiaci hlboko pod hladinou oceánu. Budete mať možnosť jazdiť na ťave, riadiť balón či automobil, no budete môcť ovládať aj ponorku vo všetkých smeroch. Navyše aj Indiana Jones počas cesty za Atlantídou zisťuje, že orichalcum je tajomný kov s veľmi silnou energiou, čo neskôr využíva na znovuaktivovanie niektorých starobylých mechanizmov, a to mu neraz uľahčuje náročnú cestu. Ako je už v príbehoch o Indiana Jonesovi zvykom, aj tu sa krížia mýty s realitou. Napríklad na Kréte navštívite legendárny Minotaurov labyrint, tajomné bludisko, z ktorého niet úniku (i keď Indy vždy na niečo príde :)). Aj samotné zrúcaniny starého mesta v Knosse, zakomponované do tejto hry, v súčasnosti existujú. Ak by ste teda niekedy zašli na grécky ostrov Kréta, na vlastné oči by ste mohli uvidieť rôzne prvky kultúry, ktoré sa vyskytujú aj v tejto hre, ako veľké kamenné rohy, symboly býka a delfína, rôzne špirálovité znaky, proste hra čerpá inšpiráciu aj z historických kultúr, čo evidentne prispieva k jej kvalite. Čo sa týka herného interfacu, na hnedom paneli v spodnej časti obrazovky máte k dispozícii klasické tlačítka s činnosťami a inventár získaných predmetov zobrazených ako malé obrázky. Tento panel tiež slúži na zobrazenie zoznamu možných odpovedí alebo otázok počas konverzácie, ktoré môžu často ovplyvniť celú situáciu.
    Celú hru sprevádza fantastická MIDI hudba, napísaná hudobným tímom, ktorý tvorili Clint Bajakian, Peter McConnell a Michael Land. Hudba funguje na patentovanom systéme firmy LucasArts zvanom iMUSE (Interactive Music and Sound Effects), čo znamená, že sprevádza každý váš krok a perfektne zapadá do jednotlivých sekvencií, preto zvyšuje napätie i emócie a hlbšie zvýrazňuje atmosféru. Tento kvalitný soundtrack občas dokonca pripomína hudbu profesionálneho skladateľa filmovej hudby Johna Williamsa, ktorý skomponoval hudbu ku všetkým trom filmovým dobrodružstvám Indianu Jonesa. Soundtrack nadobudol u niektorých hráčov taký úspech, že boli vytvorené aj špeciálne MP3 verzie MIDI skladieb z hry s použitím sady nástrojov vysokej kvality, ale viac o tom v sekcii "HUDBA". K nezabudnuteľným skladbám patrí napríklad nádherná melodická skladba hrajúca v pozadí na ostrove Kréta, ale aj pokojná skladba znejúca v Minotaurovom bludisku na tomto ostrove.
    Ale čo je v tejto adventúre naozaj obdivuhodné, je jej nelineárny priebeh deja, ktorý je naozaj viditeľný. Práve táto hra bola prvou adventúrou so skutočným nelineárnym priebehom. Na začiatku sa zdá, že všetko pôjde priamou cestou bez možnosti výberu, ale po nájdení prastarej knihy od Platóna (Platónov stratený dialóg) sa opak stane skutočnosťou. Po dlhšom rozhovore so Sophiou nastane v hre zlom a vy dostanete na výber tri celkom odlišné cesty. Prvá z nich, tímová cesta (Team Path), je štandardom hry, a to znamená, že vašu cestu za bájnou Atlantídou bude sprevádzať i Sophia, ktorá vám v niektorých situáciách neraz pomôže. Túto cestu možno považovať asi za najmenej náročnú. Náročnosť naopak stúpa už v druhej, "rozumovej" ceste (Wits Path). Tá už v niektorých situáciách vyžaduje viac premýšľania a zručnosti. Napokon poslednú tretiu, "pästnú" cestu (Fists Path), budete musieť riešiť po Jonesovsky, teda v boji proti nacistickým vojakom budú zohrávať hlavnú úlohu Indyho päste. Počas každej cesty zároveň navštívite aj miesta, ktoré nebudete mať možnosť navštíviť v tej druhej. Všetky tri cesty sa stretávajú v jednom spoločnom bode, odkiaľ už všetko pokračuje jedinou cestou. K tomu však dôjde až v podstatne pokročilej časti hry. Autori do hry zakomponovali aj jednu lahôdku. Okrem troch celkom odlišných ciest sa tu mení aj rozloženie predmetov a miestností v rôznych častiach hry, hlavne v chodbách Atlantídy. To znamená, že nikdy nehráte rovnakú hru a nikdy nemôžete poznať polohu všetkých predmetov, pretože ich poloha je náhodne vygenerovaná. A aby som nezabudol na šľahačku na jahode, celá vaša hra, každy váš krok a spôsob riešenia situácie, je ohodnotený. Hodnotenie vašej hry sa zapisuje do tabuľky zvanej IQ (Indyho kvocient), kde je zapísaný váš súčasný počet bodov, získaný v danom štádiu hry, a celkový počet bodov, ktoré ste získali počas všetkých troch ciest. Maximálny počet bodov po využití všetkých možných spôsobov riešenia hádaniek je 1000 (môj rekord bol 963, a to som hru prešiel už minimálne päťkrát...).
    Kto nehral túto dnes už klasickú adventúru, nemôže vedieť, čo je to správna adventúra s úžasným dramatickým aspektom, respektíve byť v koži skutočného hrdinu, ktorý je neoddeliteľným prvkom kvalitnej adventúry. Preto neváhajte a vyskúšajte si aspoň jej hrateľnú demo verziu stiahnuteľnú na tejto stránke, kde na vlastné oči spatríte úžasné scenérie legendárneho ostrova Thera. Ak máte radi hry tohto typu, určite neoľutujete!


Hodnotenie:           
  Download:    Playable Demo [799 kB]

  Update [100 kB]
  Návod k hre (v angličtine) [8 kB]


Indiana Jones® and the Fate of AtlantisTM  CD-ROM Version

Indiana Jones a zánik Atlantídy - CD-ROM verzia
Dátum uvedenia na trh
Systémové požiadavky
Grafické zobrazenie
Zvuková podpora
Počet diskiet / CD
Originálna verzia

Máj 1993
80286/12 MHz, 640 kB RAM, 1x CD-ROM
VGA, 256 farieb
PC Speaker, AdLib, SoundBlaster, Roland
1 CD (153 MB)
CD-ROM verzia 1.0 (10/09/92)


    CD-ROM verzia hry Indiana Jones and the Fate of Atlantis (Indiana Jones a zánik Atlantídy, 1992) vyšla približne na konci mája roku 1993, zhruba o rok neskôr ako disketová verzia a pár dní pred vydaním ďalšej výbornej adventúry Day of the Tentacle (Deň chápadla, 1993). Po niekoľkých mesiacoch od vydania CD-ROM verzie na PC vyšla aj CD-ROM verzia na Apple Macintosh. Dôvod bol jednoduchý. V tomto období sa čoraz viac presadzoval trend vydávania hier na kompaktných diskoch, hlavne kvôli ich mnohonásobne vyššej kapacite, ako mali diskety. V čom sa teda líši CD-ROM verzia od disketovej? V prvom rade boli všetky postavy v Indym IV pre CD-ROM kompletne nadabované. CD-ROM verzia obsahuje vyše 8000 nadabovaných riadkov dialógu a do hry boli zakomponované aj digitalizované zvukové efekty. Indyho však prirodzene nedaboval sám predstaviteľ jeho filmového stelesnenia Harrison Ford, ale človek menom Doug Lee, ktorý má však podobne prenikavý a hlboký hlas ako sám Ford. Do hry dokonalo zapadá. Nadabovaním autori hre dodali ešte väčší dramatický aspekt, pretože všetky postavy majú svoje prízvuky a tiež formujú hlas podľa situácie v danej scéne. I keď sa CD-ROM verzia Indyho IV vlastne okrem nadabovaných postáv a pridaných digitalizovaných zvukových efektov od disketovej verzie v ničom nelíši, možno ju považovať už za úplný vrchol geniality tejto adventúry. Jednoducho, teraz už tejto hre bez zábran môžem dať rovných 10 z 10. Krátku nehrateľnú ukážku s predstavením nadabovaných postáv si môžete stiahnuť na tejto stránke.


Hodnotenie:           
  Download:    Non-Playable Talkie Demo [915 kB]

  Music Fix Update [117 kB]
  Sound Fix Update [181 kB]


Základné Info | LucasArts | Indy III | Indy V | Ostatné hry | Cheaty |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
LucasArts: História

Oficiálne hry (PC)
Indiana Jones III
Indiana Jones IV
Indiana Jones V

Ostatné hry
CheatyMovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net