The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -



Dočasne nefunkčná!




  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Životopis Stevena Spielberga


.: Prvé (k)roky (1946-1968) :.


    Režisér, producent a scenárista Steven Allan Spielberg sa narodil 18. decembra 1946 v Cincinnati (Ohio), USA, avšak vyrastal v Haddonfielde (New Jersey) a v Scottsdate (Arizona). Spielberg je židovského pôvodu a prežil pomerne ťažké detstvo. Jeho matka Leah bola klasickou klaviristkou a otec Arnold elektrotechnickým inžinierom. V škole bol zlým športovcom a s deťmi si tu nevychádzal veľmi dobre. Často sa mu vysmievali pre jeho odstávajúce uši a niektorí ho občas dokonca zbili, hlavne preto, že má židovské korene. V detstve bol tiež veľmi osamotený a cítil sa i bezcenný. Jeho rodičia nemali dobrý vzťah, čo neskôr viedlo k rozvodu. Možno práve tieto skutočnosti ho doviedli uchytiť do ruky kameru.
    Avšak prvým skutočným dôvodom, ktorý doviedol mladého Spielberga prvýkrát použiť kameru, bola zrážka hračkárskych vlakov. Jeho otec Arnold bol na Stevena veľmi prísny. Často sa totiž mladému Stevenovi stávalo, že hračkárske vlaky poškodil zrážkou a potom boli veľakrát v oprave. Malý a ešte neskúsený Spielberg teda premýšľal, ako môže uskutočniť zrážku vlakov bez ich poškodenia a zároveň neprísť o ten zážitok. Siahol preto po otcovej 8-mm kamere a pustil sa do experimentovania. Toto bol jeho prvý krok do sveta filmu. Od tejto chvíle nepustil kameru z ruky. Stále skúšal niečo nové, zábery natáčal z rôznych uhlov pohľadu kamery a experimentoval i s efektami.
    Ako 12-ročný nakrútil svoj prvý film, 3-minútový western The Last Gun (Posledná zbraň, 1959). Kamáratov v ňom prevliekol za kovbojov a nechal ich vylúpiť banku a utiecť pred šerifom. U skautov zaň získal medailu za najlepší príbeh. Skauti, medzi ktorých patril vtedy i Spielberg, organizovali práve fotografickú súťaž a ich úlohou bolo pomocou série fotografií predviesť nejaký príbeh. Steven však nemal fotoaparát, a tak svoj príbeh stvárnil pomocou otcovej 8-mm kamery vo filme.
    Neskôr, v roku 1961, sa pokúsil ako 14-ročný nakrútiť svoj prvý vážny film s vojnovou tematikou. Mal názov Escape to Nowhere (Útek nikam, 1961) a trval 40 minút. Spielberg tu preobliekol svoje mladšie sestry za vojakov nemeckého wehrmachtu. Vo filme mali za úlohu dobiť pahorok, za ktorým vybuchovali kapsle, ktoré mali napodobiť streľbu. Jedna z jeho sestier mu dokonca neúmyselne zlepšila dejovú kvalitu snímky. Počas jedného výbuchu kapsle sa totiž ľakla a skotúlala sa dolu svahom. Steven ju za to pochválil, ale potom s ním už v živote nič nenakrútila. Tento film získal prvú cenu na Festivale mladých. Podobný vojnový film Battle Squad (Bojová jednotka, 1961) nakrútil v tom istom roku a do role hlavného hrdinu, vodcu bojovej jednotky, Spielberg obsadil svojho najväčšieho nepriateľa zo školy. Neskôr sa však tento nepríjemný spolužiak stal jeho najlepším priateľom a ochrancom. Tento film sa neskôr dokonca premietal v biografe v americkom meste Phoenix, ktorý jeho otec na jeden večer prenajal. Mladý Spielberg tu za tento film zarobil 100 dolárov, a tak získal svoj prvý zárobok.
    Keď mal Spielberg ešte len 6 rokov, prihodila sa mu zvláštna vec. Jeho otec Arnold pribehol uprostred noci domov a rodinu vzal na malý výlet do poľa. Stovky susedov tu práve sledovali meteorickú búrku. Keď Spielbergovci dorazili na neďaleké pole, otec im vysvetlil, čo to vlastne je tá meteorická búrka. Mladý Steven to však celé vnímal inak a predstavoval si, že sú to padajúce hviezdy. Túto predstavu potom neskôr zobrazil v jednej zo scén vo filme Close Encounters of the Third Kind (Blízke stretnutia tretieho druhu, 1977). Avšak už ako 17-ročný nakrútil 140-minútový film s názvom Firelight (Žiara ohňa, 1964), kde tím mladých odborníkov skúma záhadné svetelné úkazy na nočnej oblohe. Spielberg sa tu tiež snažil skombinovať vedecké názory svojho otca so svojou fantáziou.
    O nejaký čas neskôr sa Spielberg spolu s rodinou presťahoval z Phoenixu do Saratogy (predmestie San José v severnej Kalifornii). Tu sa Spielbergovi rodičia rozviedli v roku 1965. V tomto istom roku nastal v živote 18-ročného Spielberga ďalší zlom. Spielberg totiž spolu s niekoľkými turistami navštívil filmové štúdio Universal Studios. V budove nenápadne od skupiny turistov odbehol, aby si poobzeral zvukové pracovisko. Stretol tu edičného šéfa Chucka Silvera. Každý pracovník štúdia by s najväčšou pravdepodobnosťou vyhodil každého nezvaného hosťa. Spielbergov prípad bol však iný. So Silverom sa rozprával asi hodinu a po rozhovore predal Chuck Silver Spielbergovi priepustku, aby mu na nasledujúci deň mohol premietnuť svoje filmy. Spielberg sa v štúdiu začal objavovať čoraz častejšie až ho nakoniec každý bral ako oficiálneho pracovníka. A tak si tu prenajal miestnosť označenú "22 C" a na dvere umiestnil plastickú menovku so svojím menom.
    Neskôr chcel študovať film na nejakej dobrej filmovej škole, avšak jeho školské výsledky neboli dostačujúce. Preto mu nezostávalo nič iné, ako študovať angličtinu, hlavne aby doplnil svoje literárne nedostatky. Spielberg však stále trávil viac času za obrazovkou ako za knihou. V štúdiu si ho všetci všímali veľmi málo, a tak hľadal spôsob, ako štúdio svojimi snímkami zaujať. Preto si privyrábal na prenajatie lepšej, 16-mm až 35-mm kamery, aby jeho snímky boli o niečo profesionálnejšie. Výsledkom Spielbergovho úsilia bol 22-minútový film bez dialógov, Amblin' (Na potulkách, 1968), ktorý získal v roku 1969 cenu Filmového festivalu v Atlante a neskôr aj ocenenie vo Venice. Snímka zobrazovala príbeh chlapca a dievčaťa, ktorí stopovali v púšti, aby sa dostali k pacifickému pobrežiu. Projekt stál 10 000 dolárov, hradil ho Spielbergov priateľ z koľaja Dennis Hoffman, ktorý sa chcel stať producentom a pri kamere asistoval Allen Daviau. Keď uviedol túto snímka Chuckovi Silversovi a ten to oznámil vedúcemu produkcie televízneho oddelenia Universal's TV, Sindneyovi Jayovi Sheinbergovi, 21-ročný Spielberg konečne získal v štúdiu Universal Studios angažmán a dovedna až sedemročný kontrakt. Okamžite opustil univerzitu a vydal sa na filmovú dráhu režiséra.


    Čiastočný zdroj: Philip M. Taylor: Steven Spielberg


Základné Info | Filmografia | 1968-1973 | 1974-2004 |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
Filmografia

Životopis
1946-1968
1969-1973
1974-2004



MovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net