The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -



Dočasne nefunkčná!




  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Životopis Stevena Spielberga


.: Úspešná minulosť a prítomnosť (1974-2004) :.


    Po režírovaní filmov pre televíziu v rokoch 1969-1973 sa Spielberg rozhodol režírovať i svoje filmy z vlastnej výroby, a tak začal tvoriť aj dlhšie kinofilmy. Film Duel (Duel, 1971) znamenal pre Spielberga veľký zlom, pretože sa ako prvý jeho film v roku 1973 premietal v svetových kinách a zaznamenal úspech. Od tohto okamihu mohol Spielberg pracovať ako plnohodnotný režisér, a tak nakrútil ďalší film s názvom Sugarland Express (Sugarlandský expres, 1974). O rok neskôr dokončil veľkolepý horrorový thriller o obrovskom krvilačnom žralokovi v hlavnej úlohe s Royom Scheiderom, Jaws (Čeľuste, 1975). Čeľuste získali tri Oscary - za najlepší strih, pôvodnú hudbu a zvuk. V roku 1977 sa dostala do kín sci-fi snímka Close Encounters of the Third Kind (Blízke stretnutia tretieho druhu, 1977). Tento úspešný film získal Oscara za najlepšiu kameru a zvláštneho Oscara za najlepšie zvukové efekty. O dva roky neskôr Spielberg zaznamenal veľký pád, pretože jeho dobrodružno-komediálny film z obdobia 2. svetovej vojny 1941 (1979) nezaznamenal u divákov takmer žiadny ohlas.
    Onedlho však tento neúspech obrátil na obrovský úspech, lebo spoločne s Georgeom Lucasom stvoril snímku plnú dobrodružstiev dnes už legendárneho hrdinu, archeológa Indianu Jonesa, s názvom Raiders of the Lost Ark (Dobyvatelia stratenej archy, 1981) v hlavnej úlohe s Harrisonom Fordom. Po tomto neuveriteľne úspešnom filme ocenenom piatimi Oscarmi prišla v roku 1982 do kín ďalšia Spielbergova snímka, dobrodružný sci-fi film s názvom E.T. the Extra-Terrestrial (E.T. Mimozemšťan, 1982). Film zaznamenal tiež veľký úspech a získal tri Oscary - za najlepšie vizuálne efekty, pôvodnú hudbu a zvuk. Dodnes patrí k Spielbergovým najúspešnejším filmom. Tento film je zároveň aj jeho najosobnejšou snímkou.
    Ďalšie z dobrodružstiev Indianu Jonesa nenechalo na seba dlho čakať, a tak sa v roku 1984 dostalo do kín zatiaľ jeho najtemnejšie a najviac kritizované pokračovanie s názvom Indiana Jones and the Temple of Doom (Indiana Jones a chrám skazy, 1984). I keď sa film stal čoskoro kasovým trhákom podobne ako jeho predchodca a získal Oscara za vizuálne efekty, obrátilo sa proti nemu mnoho kritikov, a to hlavne kvôli brutálnej scéne, kde veľkňaz vyberá srdce z hrude mladého muža. Takýto "surový" prístup k obetovaniu človeka ešte nebol v kinofilme dosiaľ nikdy použitý, a preto bola táto scéna pred uvedením filmu napríklad vo Veľkej Británii vystrihnutá. Aby sa zabránilo prístupu osobám mladším ako 13 rokov do kín bez rodičovského doprovodu na filmy s podobnými horrorovými scénami, bol vydaný filmový rating PG-13, neskôr zavedený i vo svete počítačových hier. V rovnaký rok Spielberg založil produkčnú spoločnosť Amblin Entertainment, v rámci ktorej potom produkoval aj niektoré komerčne veľmi úspešné filmy. Spielbergovi tiež pribudol do rodiny prírastok, pretože jeho manželka Amy Irving porodila ich syna Maxa Spielberga. O rok neskôr sa dostala do kín dráma s Whoopi Goldberg The Color Purple (Purpurová farba, 1985), opisujúca život černošskej komunity na juhu Spojených štátov amerických. Film získal jedenásť nominácií, no to mu Oscara napokon neprinieslo. Ďalším Spielbergovým filmom bola vojnová dráma Empire of the Sun (Ríša slnka, 1987), ktorá opisuje život mladého chlapca v ťažkých podmienkach v období 2. svetovej vojny.
    Nevídaný úspech Spielberg znova obnovil, keď sa dostal do kín tretí diel trilógie o dobrodružstvách Indianu Jonesa, Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones a posledná krížová výprava, 1989), v ktorom kľúčovú rolu zohráva vzťah Indianu Jonesa mladšieho k jeho sentimentálnemu otcovi, ktorého stvárnil Sean Connery. Film zarobil zo všetkých dielov najviac a z dvoch nominácií získal jedného Oscara za strih zvukových efektov. Po nepríjemnej skúsenosti s predchádzajúcim dielom obdržala i táto snímka rating PG-13 kvôli scénam podobného rázu. Ešte v ten istý rok Spielberg dokončil film Always (Navždy, 1989). Ide o spracovanie snímky A Guy Named John (1943), kde hrala hlavnú rolu dvojica Spencer Tracy a Irene Dunneová. V rovnaký rok sa Spielberg rozišiel so svojou manželkou Amy Irving.
    O dva roky neskôr prišla do kín snímka s názvom Hook (Hák, 1991). Príbeh pozostáva z dobrodružstiev legendárneho Petra Pana (Robin Williams). Ten sa stretáva v súboji s krutým pirátom Hookom (Dustin Hoffman) a jeho posilami, aby oslobodil svoje ukradnuté deti. Po ďalších dvoch rokoch sa do kín dostal dobrodružný film Jurassic Park (Jurský park, 1993). Z filmu sa stal okamžite hit, ale aj obrovský kasový trhák. Veľmi originálny príbeh zavedie diváka na tajomný ostrov, kde sa nachádza centrum pre výskum dinosaurov, ktoré i napriek tomu, že vyhynuli pred miliónmi rokov, sa tu stále rodia a prežívajú. V ten istý rok Spielberg dokončil čiernobiely film Schindler's List (Schindlerov zoznam, 1993). Film zobrazuje holocaust z 2. svetovej vojny, kde sa odráža hlavne neľudskosť nacistov voči židovským obyvateľom. Spielberg má sám židovské korene, a preto má s týmito ľuďmi neobvyklý súcit. Snímka je založená na skutočnej udalosti, podľa ktorej obchodník Oskar Schindler (Liam Neeson) kúpou za vlastné peniaze zachraňuje približne 1200 židov. Film bol ocenený siedmimi Oscarmi vrátene Oscara za najlepšiu réžiu pre S. Spielberga. V októbri roku 1994 založil Spielberg spolu s Jeffreyom Katzenbergom a Davidom Geffenom multimediálnu spoločnosť DreamWorks SKG, s cieľom robiť pokroky v technických oblastiach filmu či počítačových hier. V roku 1997 sa dostalo do kín pokračovanie úspešného filmu Jurský park, Jurassic Park: The Lost World (Jurský park: Stratený svet, 1997). Film už však nezachytil iskru predošlého dielu a chýbala tu aj väčšia dávka originality. V rovnaký rok Spielberg dokončil historickú drámu Amistad (Amistad, 1997). Nedosahovala však kvality predošlých hitov, a preto nemala ani menší zálesk na filmových plátnach. Spielberg sa o rok neskôr opäť vrátil k úspechu s filmom s vojnovou tematikou Saving Private Ryan (Zachráňte vojaka Ryana, 1998), kde opisuje hrôzy vojny a trpký život vojenskej jednotky, ktorá je povolaná priviesť späť k zúfalej matke jej posledného syna Ryana, pretože už všetci okrem neho padli v boji. Vodcu tejto bojovej jednotky stvárnil Tom Hanks a film bol ocenený piatimi Oscarmi vrátane už druhého Oscara za najlepšiu réžiu pre Spielberga.
    V súčasnosti je Spielberg považovaný za jedného z najtvorivejších režisérov. Jeho filmy nestrácajú kvalitu a lesk ani po tridsaťročnej tvorbe. Okrem režírovania však nespočetné množstvo filmov aj produkoval a k niektorým napísal aj scenár. Je ženatý s herečkou Kate Capshaw (ktorá stvárnila Willie Scott vo filme Indiana Jones a chrám skazy). Majú spolu sedem detí, pričom niektoré z nich si aj adoptovali. Spielberg sa znovu oženil 12. októbra 1991 po rozvode s Amy Irving. V novom tisícročí sa zmenil aj samotný postoj režiséra k filmovej tematike. Prvým filmom v novom tisícročí bola sci-fi snímka A.I. Artificial Intelligence (A.I. Umelá inteligencia, 2001) - futuristický príbeh mladého chlapca-androida naprogramovaného na lásku, ktorý prežíva ťažký život vo svete ľudí. Režisér pri natáčaní veľkú slobodu nemal, lebo išlo vlastne o dokončenie vízie zosnulého režiséra Stanleyho Kubricka. Kubrick mal pôvodne okrem napísania scenára samotný film aj režírovať. Preto sa Spielberg rozhodol, že sa sen svojho priateľa pokúsi zrealizovať. Výsledok bol napokon veľmi zaujímavý - ako aj príbeh sám. Ďalšou filmovou víziou budúcnosti v ešte pesimistickejšom smere bol veľmi temný akčný thriller Minority Report (Menšinový záznam, 2002). Spielberg sa tentokrát inšpiroval krátkou detektívnou poviedkou Philipa K. Dicka, ktorý okrem iného napísal aj príbeh kultového sci-fi filmu s Harrisonom Fordom Blade Runner (Blade Runner, 1982). Vo filme Tom Cruise stvárnil policajta Johna Andertona. Ten má za úlohu včas zatknúť ľudí, ktorých myšlienky smerujú k vražde. Všetko funguje pomocu "dokonalého systému" vo firme zvanej PreKrim. Pozostáva z troch Vyvolených. Tieto zvláštne bytosti sú spolu pripojené na jeden prístroj a pomocou jasnovidectva sú schopné vopred nájsť ľudí-vrahov podľa ich myšlienok, ktoré ich často brutálne činy vopred prezrádzajú. Jedného dňa sa však stane to, že Vyvolení zisťujú úmysel samotného Johna Andertona. Anderton sa má totiž v priebehu niekoľkých hodín sám stať vrahom, a tak sa začína ťažký boj o prežitie a slobodu. Film je nakrútený neobvyklým priam neSpielbergovským spôsobom a tiež získal nomináciu na Oscara za strih zvukových efektov.
    Spielberg pred nedávnom dokončil krimifilm Catch Me If You Can (Chyť ma, ak to dokážeš, 2002) s Leonardom DiCapriom a Tomom Hanksom. Opisuje príbeh dospievajúceho chlapca Franka Abagnalea mladšieho (Leonardo DiCaprio), ktorý pomocou falšovania dokladov mení niekoľko zamestnaní a zároveň získava obrovské peniaze brilantným falšovaním šekov. Agent FBI Carl Hanratty (Tom Hanks) sa ho po zistení podvodov, ktorých sa dopúšťa, pokúša za každú cenu chytiť a predviesť pred súd. Hanrattymu však Abagnale neustále uniká, a tak má obrovské problémy s jeho dolapením. Film bol inšpirovaný najúspešnejším bankovým zlodejom v histórii USA. Bol tiež nominovaný na Oscara za pôvodnú hudbu Johna Williamsa a za herecký výkon vo vedľajšej úlohe Christophera Walkena.
    Zatiaľ posledným filmom Stevena Spielberga je romanticko-komediálna dráma The Terminal (Terminál, 2004). Hlavné úlohy stvárnili Tom Hanks a Catherine Zeta-Jones. Film rozpráva príbeh imigranta z východnej Európy (Tom Hanks), ktorú postihla vojna. Ten odchádza do New Yorku, ale vzápätí sú jeho doklady kvôli okolnostiam neplatné. Ako muž bez domova teda zostáva na nástupišti letiska, kde pomáha pracovníkom a kde sa neskôr zamiluje do jednej obsluhovačky (Catherine Zeta-Jones).
    Spielberg v súčasnosti pracuje na filme na motívy slávneho sci-fi románu H. G. Wellsa o invázii Marťanov na Zem, War of the Worlds (Vojna svetov, 2005). Film sa začal nakrúcať už 7. novembra 2004 a hlavnú úlohu v ňom stvárni Tom Cruise. V apríli hovorkyňa Spielbergovho filmového štúdia, DreamWorks SKG, oficiálne potvrdila, že Spielberg sa momentálne chystá nakrútiť aj dramatický film inšpirovaný skutočnou tragickou udalosťou z letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1972 v Mníchove, kedy palestínski militanti uniesli a zavraždili 11 izraelských športovcov. Jedna z hlavných úloh by mala byť pridelená hercovi Benovi Kingsleymu. Film sa mal začať nakrúcať už v júni 2004 pravdepodobne v Európe, no konečná verzia scenára ešte schávalená nebola. Názov zatiaľ ešte nedostal a nebol stanovený ani dátum jeho premiéry.
    Ďalším projektom Stevena Spielberga by sa mal stať Indiana Jones 4 (2005-2006), dlho očakávané a už niekoľkrát odsunuté pokračovanie legendárnej trilógie. Indyho by mal opäť stvárniť Harrison Ford a samotný film, ako dúfajú hlavní tvorcovia, by sa s najväčšou pravdepodobnosťou mal začať nakrúcať v lete 2005. Spielberg je momentálne v situácii, kedy jeho hlavnou motiváciou pri výbere filmového žánru je jeho vlastné "ja". To znamená, že má chuť natáčať filmy jemu osobne blízke. A jedným z tých filmov je samozrejme aj pokračovanie dobrodružstiev Indianu Jonesa… jediný väčší problém je v scenári, ktorý si pre plnú spokojnosť všetkých 3 hlavných tvorcov stále vyžaduje isté zmeny… dúfajme teda, že do leta 2005 bude jeho výsledná podoba schválená už definitívne, aby nám dalšie nezabudnuteľné adrenalínové dobrodružstvá Indianu Jonesa okorenené krásami archeológie a exotických miest mohli rozprúdiť krv len krátko nato! Najlepšie opäť s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe, bez ktorého by Indiana Jones jednoducho nebol Indiana Jones… držme poriadne palce!


    Čiastočný zdroj: Philip M. Taylor: Steven Spielberg


Základné Info | Filmografia | 1946-1968 | 1968-1973 |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
Filmografia

Životopis
1946-1968
1969-1973
1974-2004



MovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net