The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -Dočasne nefunkčná!
  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Životopis Indianu Jonesa (1872-1947)

    Verte tomu alebo nie, ale aj Indiana Jones má svoju históriu od A po Y... teda vo svojom svete určite. Chronologický zoznam jeho dobrodružstiev obsahuje (takmer) všetko, čo Indy prežil v celovečerných filmoch, televíznych seriáloch, počítačových hrách a v neposlednom rade aj v rôznych komiksoch či knihách. Jeho životopis však stále nie je kompletný, pretože stále vznikajú jeho nové dobrodružstvá v rôznej (mediálnej) podobe, a preto sa tiež môže stať, že sa niektoré z nich budú navzájom prerušovať.


______________.oOo.______________


1872: Henry Jones starší je narodený v Škótsku.

1878: Anna Jonesová je narodená v bohatej rodine vo Virginii.

1898: Svadba Henryho Jonesa a Anny Jonesovej.

Jún 1899: Henry Jones starší dokončuje univerzitu v Oxforde.

1. júl 1899: Henry "Indiana" Jones mladší je narodený.

Máj 1908: Mladý Indiana Jones sa spolu s rodičmi vydáva na ďaleké cesty. V Londýne spoznáva svoju novú domácu učiteľku Helenu Seymourovú a spolu cestujú do Egypta. Stretáva T. E. Lawrencea a práve tu sa mladý Indy po prvýkrát oboznamuje s pravou archeológiou, spoznáva jej tajomstvá a učí sa o múmiach a posmrtnom živote. Vkročí aj do Údolia kráľov, kde spoznáva archeológa Howarda Cartera. Neskôr navštevuje hrobku, z ktorej zmizol vzácny šakal s planúcimi očami.

Neskorý máj 1908: Indy vo Florencii zbiera poznatky z fyziky týkajúce sa zákonov príťažlivosti, zatiaľ čo sa jeho matka nešťastne zamiluje do operného skladateľa Pucciniho. Obaja spolu neskôr prežívajú i nepríjemné romániky.

September 1908: Indy navštevuje Paríž a v samotnom Louvrei spoznáva Normana Rockwella. V miestnych kaviarňach, kde často stretávajú niektorých známych umelcov, spolu diskutujú o kubizme a impresionizme.

November 1908: Indiana Jones v jazdeckej škole vo Viedni stretáva svoju prvú lásku - princeznú Sophiu, dcéru arcivojvody Franza Ferdinanda, no onedlho dostáva zákaz vídavať sa s ňou. Aj napriek tomu Indy vtrhne do zámku Belvedere, aby ju znova uvidel. Na rozlúčku si potom vymieňajú dary na pamiatku.

September 1909: Indiana Jones sa so svojím otcom vracia do Afriky a spolu cestujú na plantáž pri Nairobi. Indy stretáva Teddyho Roosevelta, ktorý je tu na expedícii, aby zbieral vzorky pre Smithsoniansovcov. Indy pomáha Rooseveltovi, keď sa spolu s miestnym chlapcom snažia získať vzácny druh gazely. Safari Indyho veľa učí o vzťahu medzi človekom a prírodou a neskôr aj samotnému Rooseveltovi zabraňuje loviť toľko ohrozených gaziel.

Január 1910: Indy pri návšteve Indie získava veľa poznatkov o rôznych náboženstvách sveta. Spolu s Krishnamurtiom a Annou Besantovou, vodkyňou teozofistického hnutia, diskutuje o budhistickej, kresťanskej, hindskej a moslimskej viere.

Marec 1910: Indy pokračuje v cestovaní na Východ a navštevuje Peking, kde prvýkrát na vlastné oči vidí Čínsky múr. Následne však po studenej búrke dostáva chrípku a vzápätí ho ešte viac oslabuje dopravná nehoda. Po debate o pomeroch medzi západnou a východnou medicínou je vyliečený čínskym doktorom.

Marec 1910: Mladý Indiana Jones v Rusku uteká od svojho otca a stretáva 80-ročného utečenca, presláveného spisovateľa Leva Tolstoja.

Apríl 1912: Indy navštevuje Anglicko a je pozvaný na dôležité stretnutie so sirom Arthurom Conanom Doyleom. Hneď potom Indy cestuje na palube lodi s nešťastným osudom menom Titanic. On a jeho domáca učiteľka Helena zázrakom unikajú tragédii, ktorá si vyžiadala viac ako 1517 životov.

Máj 1912: Rodinu Jonesovcov postihuje tragédia, keď Annu Jonesovú zužuje šarlach, a následne zomiera.

Jún 1912: Indy sa vracia do Spojených štátov, kým jeho otec prednáša v Bostone. Cestuje so svojou učiteľkou Helenou (ktorá je v Amerike po prvýkrát) pozdĺž pobrežia Nového Anglicka. Po tom, čo počuje povesti o hrdinských činoch kapitána Kidda, sa zapája do hľadania pokladu.

Leto 1912: Indy späť doma v Utahu získava svoj známy klobúk, prvotné skúsenosti s bičom a napokon doživotný strach z hadov. Tiež zisťuje, že mnoho pokladov neskončí v múzeu, ale viac-menej v rukách súkromných lovcov pokladov, keď je aj vzácny Koronádov kríž ukradnutý z indiánskych zrúcanín.  (Indiana Jones a posledná krížová výprava)

Neskoré leto 1912: Neskôr v lete sa Indy stretáva s človekom, ktorý tvrdí, že je Billy Kid. S jeho pomocou Indy pomáha zastaviť niekoľkých bankových lúpežníkov.

November 1912: 

Jar 1913: Henry Jones starší prednáša stredovekú literatúru na univerzite v Georgetowne. Indy však zatiaľ cestuje na Karolíny, kde v podzemnej železnici sleduje stopu väzňa z občianskej vojny.

Leto 1913: Pri jednom z prvých stretnutí s Marcusom Brodym mu Indy pomáha pri hľadaní archeologických artefaktov v Egypte. Spolu objavujú vzácny prsteň, ktorý môže pochádzať z ešte-nie-oficiálne preskúmanej Tutanchamónovej hrobky. Tiež sa dostávajú do konfliktu s nemeckými špiónmi a ledva unikajú poslednej veľkej epidémii hľuzového moru. A to všetko s Indyho novým priateľom, mladým chlapcom Sallahom.

Neskoré leto 1913: Indyho leto sa končí krátkou prechádzkou do Ruska a stretnutím s dedičnou georgiánskou princeznou Tamarou. Neskôr sa opäť pripája k jeho otcovi v Arménsku (ktorý je tu na čiastočnom výlete študujúc križiacke výpravy).

Halloween 1913: Koncom roka 1913 sa Henry Jones mladší nachádza na internátnej škole v Anglicku, kým jeho otec prednáša na Cambridgskej univerzite. Toto však nemá žiadny vplyv na Indyho dobrodružstvá. Medzitým, čo súperí so skorumpovaným vlastníkom bane o prsteň, ktorý mohol patriť dvoru kráľa Artuša a duchom Samhaimu (predvečer Všetkých svätých), má Indy problémy s dochádzkou na vyučovanie.

Vianoce 1913: Indy a jeho priateľ z internátnej školy Herman Mueller pomáhajú Hermanovmu otcovi na výskumnom výlete do Stonehenge. Onedlho objavujú, že niekto sa pokúša vykopávku zničiť, pričom súperia s nemeckým špiónom ovládajúcim mágiu. Indy a Herman sotva unikajú zraneniu za spornej pomoci samotných starobylých kameňov a sily vychádzajúceho slnka zameraného cez sabotérovu magickú korunu.

Január 1914: Henry Jones starší dovoľuje Indymu cestovať do Londýna na posledné prázdniny pred Indyho návratom do školy. Kým je tam, nešťastnou náhodou objavuje, že starobylá grécka misa je falzifikát. Indy spolu s otcom potom cestuje do Grécka, aby našli ukradnutý pravú relikviu.

Jar 1914: Indy objavuje silu talianskej kliatby umiestnenej na kríži vyrobenom z rukoväte meča normanského bojovníka. Kým je Indy v New York City, pomáha svojmu starému priateľovi (Lizzie Ravenall, ktorý sa zúčastnil Indyho dobrodružstva v podzemnej železnici) kríž lokalizovať.

Máj 1914: Indyho škola v Utahu je vypálená, preto končí o rok skôr. Vytvárajúc si istotu, že sa Indy nevyhýba študovaniu, ho otec posiela spolu s vyškoleným asistentom do južného Francúzska. Cieľom ich výletu je nájsť list od kráľa Ľudovíta IX., zaslaný pred kráľovou druhou križiackou výpravou. Namiesto toho však nájdu klenot - inkrustovanú korunu, ktorú Ľudovítovi ukradli Rómovia.

Jún 1914: Krátko po francúzskej eskapáde sa Indy presúva do Konštantínopolu, zatiaľ čo jeho otec hľadá Svätý grál. Našťastie sa k nemu pripája Herman Mueller a spolu preskúmavajú tzv. skúšku noža, ktorý je podľa všetkého viazaný s legendou o Kainovi a Ábelovi (Kain a Ábel boli synovia Adama a Evy; Kain odvrátil Ábela od žiarlivosti). Ich dobrodružstvo je zakončené tak trocha priskoro, keď sa Indyho otec dozvedá o spáchaní atentátu na rakúskeho arcivojvodu Franza Ferdinanda, a preto Turecko opúšťa.

Október 1914: Ďaleko od problémov v Európe Jonesovci cestujú do Číny, aby našli viac stôp vedúcich ku Grálu. Avšak v Honolulu, v jednej z ich pocestných zastávok, ich zastihuje vojna. Indyho dobrodružstvo v Honolulu ho stavia proti veľmi aktívnej sopke a nemeckému agentovi, ktorý chce zlikvidovať britského profesora. Hneď po opustení Honolulu sa stále dostávajú do problémov, keď je ich parník napadnutý japonskou námorníckou loďou. Indy čoskoro zisťuje, že v jeho batožine, ktorú skrýva pred japonskými inšpektormi, niekto pašoval sošku zlatého čínskeho draka. Hneď po dosiahnutí pevniny sa socha stáva objektom zúfalého lovu čínskych, japonských a nemeckých strán.

December 1914: Indy a jeho otec cestujú do Indie, kde sa Indy stretáva a spriateľuje s princom Kazimom. Kráľovská stráž vraví Indymu a Kazimovi, aby sa nedotýkali starobylého amuletu zvaného Tigrie oko. Kazim však odmieta uposlúchnuť, a tak si začína amulet navliekať na svoj krk. Keď sa objaví tiger kráčajúci v tejto oblasti, Indy registruje, že Kazim záhadne zmizol. Začína sa obávať, že sa jeho priateľ mohol premeniť na strašnú legendárnu zver - tigrodlaka. Indy sa rozhoduje nájsť odpoveď a zachraňuje svojho priateľa z kliatby amuletu.

Február 1916: Indy získava jedno zo svojich prvých zamestnaní. Pracuje ako miešač sódy v Princetone, New Jersey. Avšak, aj keď je ďaleko od tradičných miest, kde prežíval dobrodružstvo, stále sa mu darí vyhľadávať problémy. Tentokrát nejde ani tak o starobylú relikviu, ako o plány na novú batériu pre elektrické autá a spiknutie na ochranu ziskov olejovej spoločnosti.

Marec 1916: Šakal s planúcimi očami (stratený v máji roku 1908) je konečne nájdený počas dobrodružstva, v ktorom Indy pracuje pre Pancha Villu (v skutočnosti je ním chytený). Krátko po tom Indyho opäť kontaktuje T. E. Lawrence a je ním presvedčený, aby sa vrátil do Európy a zapojil sa do 1. svetovej vojny.

Apríl 1916: Indy a jeho nový priateľ Remy majú z Mexika namierené do Londýna. Nanešťastie sa im však počas medzipristátia v Dubline míňajú všetky peniaze, a tak sú nútení si nájsť prácu v miestnej krčme. Medzitým sa začína východné povstanie, počas ktorého sa náboženská viera odlišuje od Indyho vlastnej.

Apríl 1916: Kým Indy cestuje do Európy, jeho pes Indiana zomiera.

Máj 1916: Indy a Remy konečne prichádzajú do Londýna a nakoniec sa pripájajú k Belgickej armáde. Pred odchodom na vojnu Indyho zastihuje románik so sufražetkou menom Vicky. Zúčastňujú sa spolu na stretnutí sufražetiek a tiež idú na večeru, kde je hosťom samotný Winston Churchill. Indy nakoniec žiada Vicky o ruku, ona však odmieta a Indy preto odchádza do Európy.

August 1916: Bitka pri Somme bola v tom čase jedna z najkrvavejších bitiek, aké sa kedy odohrali. Niečo vyše jedného milióna vojakov (britských, francúzskych a nemeckých) stratilo svoje životy. Briti stratili 60 000 vojakov za jeden deň aj napriek faktu, že ich počet prevyšoval počet Nemcov v pomere šesť ku jednej. Je to počas bitky, kedy Briti po prvýkrát používajú tank. Indy sa na tejto bitke zúčastňuje ako člen belgickej jednotky vedenej Francúzmi. Spočiatku má zopár problémov pri práci s ostatnými, prevláda nedôvera a napätie. Všetci ostatní zažívajú podobné napätie, no držia spolu počas útoku na Nemcov. Indyho život je tiež zachránený dôstojníkom, ktorému Indy spočiatku nedôveruje. Krátko po ich útoku Nemci spúšťajú protiútok. Žiadne posily neprichádzajú zachrániť belgickú jednotku a Indy sa stáva väzňom. Niekoľkokrát sa pokúša utiecť, ale po každý krát je chytený a napokon je poslaný do najviac stráženej väznice. Tu Indy stretáva Charlesa DeGaulla, budúceho francúzskeho generála, ktorý je očarený jeho odvahou. Spolu plánujú ďalší útek využitím rakiev mŕtvych vojakov. DeGaulle je nakoniec zajatý, ale Indymu sa podarí utiecť. Indymu však šťastie dlho nepraje. Po úteku sa pripája k spolku, ktorý on považuje za nemeckých opravárov ciest. V skutočnosti však ide o britskú pracovnú silu vojnových zajatcov, ktorá je odvádzaná do Berlína. Indy je počas večerného nástupu opätovne chytený, ale rýchle rozmýšľanie ho znova zachraňuje. Vedúcim tábora rozpráva, že je dvojitým agentom Nemcov a je poslaný do Berlína. Po príchode sem je už Indy schopný kontaktovať americké veľvyslanectvo.

September 1916: Obohatený o skúsenosti a zážitky na fronte sa Indy rozhoduje zostať v Európe i napriek možnosti vrátiť sa domov. V zákopoch sa pripája k Francúzom ako kuriér a dostáva príležitosť naučiť sa niečo o politike v pozadí vojny. Indy znova kontaktuje Lawrencea a pokúša sa zastaviť boj zdržaním správy.

Október 1916: Indy dostáva oddych od povinností kuriéra a odchádza do Paríža na dovolenku. Spolu so svojím priateľom Remym plánuje hľadať dievčatá a je okamžite úspešný. Na večierku stretáva Matu Hari a začína s ňou ľubostný pomer. Avšak vzťah nemá dlhú výdrž, keď Indy zisťuje, že Mata má viacerých mužov, medzi ktorými je aj francúzsky minister vojny. Onedlho tiež zisťuje, že okrem toho, že mu je neverná, je navyše aj špiónkou. Mata odmieta jeho obvinenia, ale Indy si očividne od nej čistí ruky a vracia sa späť k svojej jednotke.

November 1916: Po príchode sa Indy rozhoduje odísť do Afriky. Pripája sa k nemu aj Remy, avšak počas cesty strácajú orientáciu. Stretávajú skupinku niekoľkých veľmi neobvyklých starších mužov. Napriek ich veku poučujú Indyho o schopnostiach starších mužov ako príslušníci 25. královského pluku dokončujú misiu, ktorej cieľom je získať kontrolu nad skladom nemeckých zbraní. Indy s Remym sa začínajú obávať, že by ich krátkodobé prázdniny so starou hliadkou mohli byť zhodnotené ako neprítomní bez povolenia, ak by sa k nej museli pripojiť. Vodca Fusilierov, Fred Selous, im pomáha tým, že ich dopravuje až za nemecké hranice. Niektorí z ostatných sa k nim pridávajú, diskutujú spolu ako Búri a cestujú krajinou v zakrytých vagónoch. Sú zajatí Nemcami, avšak Indy zisťuje, že to bol ďalší z plánov šikovnej jednotky starších mužov. Dúfali totiž, že budú odvedení nemeckému generálovi Von Lettowi-Vorbeckovi. Indy, Remy a generál musia potom čeliť sérii nešťastných príhod, ktoré začínajú tým, že sú unášaní pozorovacím balónom.

December 1916: Indymu sa konečne podarí stretnúť so svojou belgickou jednotkou blízko jazera Tanganyika. Nanešťastie keď vedie svoju pechotu cez belgické Kongo, veľa mužov vrátane Indyho postihuje ťažšia choroba.

Január 1917: Indy sa dostáva do džungľovej nemocnice vedenej Albertom Schweitzerom. Vojaci sa liečia z choroby a Indy medzitým so Schweitzerom diskutuje o filozofii a etike civilizácie. Pozorovanie Schweitzera, ktorý sa sám stará o liečbu chorôb miestnych obyvateľov, inšpiruje Indianu a ten sľubuje, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby pomohol ukončiť vojnu.

Február/Marec/Apríl 1917: Pracujúc s Francúzskou tajnou službou sa Indy pripája k legendárnej leteckej jednotke zvanej Lafayette Escadrill a púšťa sa do nebezpečných výsadkových misií prieskumného oddielu za hranicami nepriateľa. Príprava s nemeckým esom Manfredom von Richthofenom vedie do smrť vyzývajúceho vzdušného súboja, ktorý necháva Indyho uzemneného a vášnivého v prenasledovaní nemeckého návrhára lietadiel Anthonyho Fokkera. Stále zamaskovaný na cudzom území nepriateľa Indy zisťuje, že Nemci vlastnia neobyčajnú tajnú zbraň, ktorá by mohla zmeniť chod vojny, a preto sa rozhoduje, že prinesie objavené novinky späť k spojencom… ak zbraň nezničí skôr.

Neskorý apríl 1917: Švajčiarsko a Rakúsko sú miestami Indyho ďalšieho úteku. Preoblečený za špióna a cestujúc s kráľovou rodinou sa Indy stretáva s rakúskym cisárom, aby rozoberali otázku mieru medzi Rakúskom a spojencami.

Máj 1917: Po povýšení z kuriéra na člena vojenskej inteligencie Indy navštevuje Barcelonu. Kým je tu, prijíma ochranu člena Ballet Rousse. Jeho úlohou je vyzvať Španielov na obrátenie sa proti Nemcom.

Júl 1917: Inteligencia Indyho posiela na francúzske veľvyslanectvo v Rusku. Pomáha niekoľkým miestnym študentom, ktorí sú veľmi vášniví, čo sa týka politických presvedčení. Indy sa pokúša získať informáciu o boľševickom povstaní a následne je chytený počas nepokojov nevydareného pokusu zvrhnúť dočasnú vládu. Zisťuje, že priateľstvo a dôvera zasahujú tak ďaleko iba počas revolúcie.

August 1917: Po revolúcii je Indy pritiahnutý späť do Ruska a poslaný na poverenie do Prahy. Stretáva sa so všetkými druhmi úradnických nočných mor počas pokusu si zabezpečiť bývanie tak, aby mohol obdržať informáciu od dvojitého agenta.

Október 1917: Indy je poverený pomáhať Britom proti Turkom pri oslobodzovaní Jeruzalema. Falošné dokumenty sú vysadzované, ostrá operácia pripravená a Indy je zatiaľ spolu s druhým agentom poslaný do Beersheby, aby získal informáciu o obrane. Turkovia začínajú byť presvedčení, že skôr je cieľom Gaza než Beersheba a austrálsky oddiel ľahkej kavalérie v ich neprítomnosti úspešne misiu spĺňa.

Január 1918: Po tom, čo je napadnutý tábor austrálskych vojnových zajatcov, je Indy poslaný do Rumunska, aby našiel separatistického generála, ktorý by mohol byť za útok zodpovedný. Jeho skupina objavuje zámok a lokalizuje chýbajúcich vojakov spolu s niekoľkými ďalšími rôznych národností. Kým sa pokúšajú odísť, stretávajú majiteľa zámku a s hrôzou zisťujú, že je ním upír menom Vlad the Impaler (Napichovač), čo oslobodzuje vojakov z Vladovho vplyvu a dovoľuje im konečne odpočívať v pokoji.

Jún 1918: Indy je teraz špiónom v Taliansku, pričom preniká cez hranice nepriateľa a snaží sa presvedčiť českých brancov v Rakúskej armáde, aby dezertovali. Indy je tiež zaľúbený do talianskeho dievčaťa, a kým jej dvorí, objavuje, že má konkurenciu. Zúčastňuje sa na pretekoch "one-upmanship" s jeho súperom, iba aby sa dozvedel, že jeho dievča je už zadané inému mužovi. Na ceste späť z večere sa Indy stáva obeťou lúpežného útoku, nejaký čas trávi v nemocnici a premýšľa o podstate vecí lásky proti priateľstvu.

September 1918: Kým je Indy v Istanbule, zamiluje sa do americkej učiteľky, ktorú stretáva v sirotineckej škole. Indy pred učiteľkou Molly skrýva svoju identitu špióna. Keď sa však Molly dozvedá pravdu, je rozzúrená a Indyho opúšťa. Opäť sa vracia, keď si uvedomuje, že Indyho stále ľúbi napriek tomu, že ju oklamal. Nanešťastie je však omylom zastrelená dvojitým agentom, keď sa vracia do Indyho bytu. Indy agenta zabíja, ale Molly mu umiera v náručí.

November 1918: Vojna v Európe končí, ale pre Indyho začína nové dobrodružstvo, keď ho slová záhadného umierajúceho muža, "Pávie oko!", posielajú spolu s Remym na napínavé hľadanie jedného z najväčších pokladov z vlastníctva Alexandra Veľkého. Prenasledovaný nebezpečným jednookým mužom, Indy nasleduje stopu diamantu z Londýna, cez Alexandriu do južných morí, kde sa dostáva do potyčky s vražednou skupinou čínskych pirátov. Bitka na palube lode, ktorá tu vzniká, zahŕňa meče, zbrane a let pästí. Po vysadení na breh pirátmi na odľahlom opustenom ostrove je Indy zajatý domorodými lovcami hláv, ale predtým, ako ho stihnú premeniť na zoschnutú hlavu a spraviť z neho kanibalské jedlo, je zachránený antropológom menom Bronislaw Malinowski a robí rozhodnutie, ktoré mu mení život.

Máj 1919: Indy sa vracia do Francúzska, aby bol prekladačom na Parížskej mierovej konferencii. Dostáva šancu znovu sa stretnúť s T. E. Lawrenceom a vypočuť si preslov princa Faisala týkajúci sa vietnamského čašníka (Ho Chi Minh), ktorý na konferencii získava publikum na vytvorenie návrhu v prospech svojej krajiny.

Apríl 1920: Indy sa s hrôzostrašnými zážitkami prežitými vo vojne vracia do Spojených štátov amerických, aby pokračoval vo svojich štúdiách, tentokrát na Univerzite v Chicagu. Avšak časom zisťuje, že sa viac zaujíma o jazz ako o prácu v škole. Na malú chvíľu si prepožičiava sopranistický saxofón, učí sa základy jazzu a priúča sa tiež niekoľkým lekciám o rasových problémoch.

Máj 1920: "Veľký Jim" Colosimo (Indyho šéf) je zavraždený vo svojej vlastnej reštaurácii a Indy, jeho spolubývajúci (mladý Elliot Ness) a Ernest Hemingway spolu pracujú, aby prípad vyriešili. Zisťujú spojitosť medzi synovcom zavraždeného Johnnym Torriom, Alom Caponem a organizovaným zločinom, ale sú zabrzdení, keď čelia neuveriteľnej korupcii v mestskej radnici.

Jún/Júl 1920: Počas letnej pauzy Indy na krátku chvíľu opúšťa Chicago. Ide do New Yorku a dostáva prácu v zákulisí na hudobnej veselohre. Stretáva Georgea Gerschwina a pohybuje sa v bohemistických a sociálnych kruhoch v New Yorku.

August 1920: Kým Indy pracuje pre hollywoodske filmové štúdio, zisťuje, že nemá šancu proti prefíkanému velikánovi, režisérovi Erichovi von Stroheimovi, ktorého film Bláznivé manželky zarába čoraz viac. I keď Indy je filmovým priemyslom opotrebovaný, rozhoduje sa to vyskúšať ešte raz a odchádza teda na miesto nakrúcania s legendárnym režisérom Johnom Fordom. Ford a jeho kamaráti, vrátane starnúceho pištoľníka Wyatta Earpa, Indymu pomáhajú uvidieť čaro filmov a ich výroby a po tom, čo je náhodne zabitý herec, ho Indy zastupuje, aby zachránil film.

Október 1922: Indy konečne získava vysokoškolský titul a nastupuje na univerzitný program výučby jazykov na Sorbonne. Jeho profesorka archeológie, Dorian Belecamus, ho pozýva na miesto archeologických vykopávok v Grécku. Tam sa zaplieta do spiknutia na zvrhnutie kráľa Konštantina a Indy je nevedomky navnadený vziať na seba vinu za jeho vraždu. Indy kráľa zachraňuje, ale stráca Dorian, keď je zabitá guľkou určenou pre neho. Je to práve toto dobrodružstvo, ktoré znamená zlom v Indyho živote. Archeológia sa teraz stáva jeho životným povolaním.

1924: Stále ako vysokoškolský študent vo Francúzsku sa Indy spolu s Ronaldom Walcottom a ostatnými študentami vyberá na miesto archeologických vykopávok. Indy objavuje podvodnú jaskyňu s maľbami z doby ľadovej a hlinenými soškami zvierat. Walcott sa o tomto dozvedá tiež a celú tú nádheru sa z jaskyne pokúša vymámiť pre seba, ale počas prebíjania sa mizne v podzemnej rieke. Pravdepodobne je mŕtvy.

1925: Indy konečne dokončuje svoje vysokoškolské štúdium na Sorbonne a je najatý na svoju prvú profesionálnu prácu na Londýnskej univerzite. Prácu predstavuje vyučovanie na letnom kurze archeológie. Na ceste do Londýna sa Indy dostáva do problémov kvôli niekoľkým nepríjemným "darom" (čierne vdovy a škorpióny) a domnieva sa, že je prenasledovaný. Po príchode do Londýna ho vedúca oddelenia archeológie, Joanna, pozýva na miesto archeologických vykopávok vo Whithorne v Škótsku. Cieľom týchto vykopávok je potvrdiť legendu o Merlinovi a študovať Stonehenge. Indy takisto ukončuje milostný vzťah s Joanninou dcérou, Deirdre. Indyho tajomný prenasledovateľ je odhalený ako člen britského parlamentu, ktorý pracuje na znovuoživení druidov.

Marec 1926: Indy a Deirdre počas výpravy do Guatemali získavajú masku Camozotza a iné relikvie.

Apríl 1926: Indy sa vracia do New Yorku, aby sa vyliečil zo zranenia spôsobeného strelnou ranou, ktoré utrpel v Guatemale. Marcus Brody venuje Indymu niekoľko stránok z novín o bádateľovi, ktorý sa stratil v Brazílii. Deirdre sa pripája a napokon sú chytení tými istými ľuďmi, ktorí chytili strateného bádateľa. Obyvatelia Ceiby (únoscovia) potrebujú novú krv alebo magické schopnosti, aby ochránili svoje mesto. Indy, Deirdre a Fawcett (stratený bádateľ) sa nakoniec snažia utiecť, ale ich lietadlo havaruje, čo má za následok smrť Deirdrey i Fawcetta.

Koniec roka 1926: Indy sa spája s profesorom Abnerom Ravenwoodom a spolu objavujú berlu boha Ra.

1927: Indy sa lúči so svojou prácou v Londýne a vracia sa do Chicaga. Navštevuje starého priateľa Jacka Shannona, jazzového hudobníka s rodinou viazanou s organizovaným zločinom. Po ich stretnutí Shannon presviedča Indyho, aby sa zúčastnil prednášky Rusa, ktorý tvrdí, že sa vyšplhal na horu Ararat a videl Noemovu archu. Pripájajú sa do výpravy na túto horu po tom, čo začínajú byť prenasledovaní mimo Chicaga. Skupina boľševických špiónov známa ako Janičiarské vojenské oddiely tiež útočí na Indyho prívržencov, ale napriek tomu sa im darí dosiahnuť miesto, kde leží archa. Prichádza lavína, čo ich zachraňuje pred janičiarmi, ale za cenu pochovania archy pod hromadou snehu a ľadu. Akákoľvek nádej na jej nájdenie je stratená.

Máj/Jún 1928: Školský rok 1927/1928 Indy trávi vyučovaním na malej univerzite v Novom Anglicku. Len čo vyučovanie končí, plánuje pokračovať v štúdiu s kolegyňou, archeologičkou Marou Rogers (zoznámili sa v roku 1924 počas vykopávok na juhu Francúzska). Nanešťastie však Indy dostáva telegram oznamujúci zdržanie v ich plánoch, preto odchádza do Utahu, aby skúmal anasazijské ruiny bez nej. Jeho potulný spoločník, Jack Shannon, je unesený Ronaldom Walcottom (dlho považovaným za mŕtveho), ktorý si ho pletie s Indym. Walcottovým plánom je predať Indyho/Jacka za Marine poznatky o rohu jednorožca. Ale Mara sa náhle obracia proti Walcottovi hovoriac, že sama zabije Indyho, ako by sa mala vzdať rohu. Marcus Brody a Indy neskôr spolupracujú a používajú falošný roh, aby odlákali Maru od pravého. Len čo roh získavajú, Indy sa vracia k Anasazijským ruinám a vracia roh do štrbiny, ktorá exploduje.

Jar 1929: Po strávení niekoľkých týždňov pokúšania sa rozlúštiť rongo-rongo dosky na Veľkonočnom ostrove je Indy kontaktovaný Marcusom Brodym, ktorý potrebuje jeho pomoc pri naliehavej misii. Brodyho švagor, Hans Beitelheimer, je očarený miestnym mýtom o lodi duchov a Indy je zavedený na dobrodružstvo, ktoré ho privádza do neskutočného, "vnútorného sveta". Indy nakoniec uniká, končiac na Liberty Island v New York City.

1930: Indy je vyslaný na misiu, aby odhalil pôvod záhadných lietajúcich diskov, ktoré nútia pristáť a ničia lietadlá. Indy zhromažďuje ďalších dobrodruhov a spolu nachádzajú a ničia disky i riadiacu vzducholoď, z ktorej sú vypúšťané. Po dobrodružstve s UFO Indy odskakuje sem a tam z Anglicka do Spojených štátov a späť. Najskôr dokončuje jednu obchodnú činnosť na Londýnskej univerzite a potom pokračuje vo svojom učiteľskom povolaní v Princetone. Počas prázdnin sa vracia späť do Anglicka, aby absolvoval hodiny lietania a prežíva dobrodružstvo na území svätého Brendana Glena. Indy sa dozvedá, že priateľ jeho inštruktora má Merlinovo puzdro, ktoré ochraňuje pred zraneniami spôsobenými strelnými zbraňami. Spolu sa ešte raz vracajú do Spojených štátov, tentoraz po stopách niekoľkých vzácnych zlatých mincí.

1932: Indy na úpätí pohorí Ánd pátra po akejkoľvek stope svojho priateľa, amerického geológa. Po napínavom hľadaní v malej dedine primitívneho indiánskeho kmeňa nachádza smrteľne chorého muža. Keď muž leží a umiera, dáva Indymu zvláštny amulet v tvare opereného hada. Amulet bol kedysi majetkom hlavného duchovného Mayov a povráva sa, že prepožičiava svoje magické sily. Nanešťastie jedinú vec, ktorú amulet Indymu prináša, je problém, keď je zameraný nepriateľským kmeňom, ktorý chce amulet získať späť do svojho vlastníctva.

Marec 1933: Indy nachádza štyristo rokov starý rukopis, ktorý nesie tajomstvo Mudrcovho kameňa, ktorý má podľa legendy silu premieňať olovo na zlato a zároveň prepožičiavať nesmrteľnosť. Všetky pokusy o rozlúštenie rukopisu zlyhávajú a rukopis je teraz ukradnutý. Na ceste za nezvestným britským alchymistom a šialeným renesančným vedcom Indy cestuje do Ríma, kde sa dozvedá, že ukradnutý rukopis, ktorý hľadá, je v skutočnosti mapa do starobylej hrobky, kde najgrandióznejší objav ešte len odpočíva.

Jún 1933: Indy a jeho mladý bratranec odchádzajú z New Yorského prístavu do Malekuli, malý džungľový ostrov na juhovýchode od Novej Guineii. Vydávajú sa hľadať hodnotného vyrezávaného holuba z ebenového dreva, kedysi uctievaného miestnym obyvateľstvom a znovuobjaveného Abnerom Ravenwoodom päť až šesť rokov predtým, práve predtým, čo ho miestni obyvatelia vyhnali preč.

1933: Indy ide do Himalájí so svojím bratrancom a ženou menom Lilah Rogers po stopách jej otca a Striebornej veže vo vchode do dediny obrov. Sú asistovaní Mohajiom, vodcom ich sprievodcov-sherpov.

Koniec roka 1933: Indy sa oddeľuje od Alecie a náhodou stretáva Joan Starbuck, misionársku mníšku, ktorá potrebuje pomoc pri hľadaní svojho otca v Ázii. Tiež prináša roh, ktorý sa ukáže, že je z dinosaura, ktorý práve zomrel. V Mongolsku Indy, Joan, Ganger a Wu Han pátrajú po Angusovi Starbuckovi a stratenom dinosaurovi.

Začiatok roka 1934: Indy dostáva záhadného návštevníka pred tým, čo odchádza na hľadať poklad. Je ním arktický bádateľ, ktorý zomiera po tom, čo Indymu dáva krabicu a skúma svoj príbeh. Pripája sa k dánskemu dobrodruhovi, pilotnému priateľovi, a málemu rádiovému operátorovi na nacistickej lodi blízko Islandu, a spolu testujú svoju inteligenciu pri hľadaní zeme pod našimi nohami.

Jún 1934: Indy a jeho mladý bratranec cestujú do Egypta, do Káhiry, aby získali zopár múmií ukradnutých z Národného múzea. Stretávajú sa s kurátorom Káhirského múzea Omarom Salaamom a jeho asistentkou Marlou Evans. Objavujú kult Rhamara, ktorého členovia veria, že môžu múmie priviesť späť k životu.

1934: Indy sa vydáva po stopách nebezpečenstva, mágie a archeologickej záhady cez vojnou roztrhnutý Orient, z Rangoonu do Egyptskej púšte, pátrajúc po tajnom podzemnom úkryte všemocnej knihy Omega. Ale s krásnou ženou hľadajúcou jej manžela-mága a pomstou-poblázneným japonským špiónskym majstrom (hot on his hells?) Indymu dochádza čas. Ak by kniha Omega padla do zlých rúk, nie len jeho osud, ale aj osud celého sveta by bol v požehnaní šialenca nadaného na písanie poslednej kapitoly ľudstva!

Začiatok roka 1935: Indy je v južnom Pacifiku blízko Marqueských ostrovoch, hľadajúc podvodnú svätyňu morského démona. Nachádza svätyňu, zaplnenú sochami vykladanými perlami, ale stráca poklad, keď obrovská chobotnica ničí jeho loď.

Leto 1935: Vo Washingtone sa Indy a mladý letný ašpirant v Národnom múzeu stretávajú s európskym archeológom menom Mihail Tepes. Mihail je posledný žijúci rumunskej kráľovskej rodiny Draculu. Mihail verí, že jeho predok krvou nenasýtený princ Vlad stále žije v dôsledku pitia z pohára Djemsheeda, klenotami pokrytého pohára z čistého zlata, ukradnutého z mešity v Perzii počas 16. storočia a odvtedy strateného. Indy, Mihail a ašpirant cestujú do Rumunsku a navštevujú zámok Dracula pohár hľadať.


______________.oOo.______________


1935: Indiana Jones chce čínskej mafii vymeniť cennú starožitnosť za drahý diamant. Mafia však chce oboje, a tak sa Jonesa pokúšajú otráviť. Indy získava protijed a následne o chlp uniká čínskej mafii zo shanghajského nočného klubu. Indy uteká preč spolu s barovou speváčkou Willie Scott a 12-ročným čínskym chlapcom Shortom Roundom v lietadle, ktoré je však v zápätí sabotované. Ich lietadlo bez pilotov stroskotáva v Indii, avšak po núdzovej nebezpečnej jazde na gumovom člne sú všetci zachránení. Indy sa tu rozhodne pomôcť miestnym obyvateľom po tom, čo im bol ukradnutý ich ochranca - posvätný Sankarov kameň. Navyše prišli o všetky svoje deti, ktoré väzní v Pankotskom temný veľkňaz a vodca kultu Thuggee, Mola Ram, ako otrokov pracujúcich v baniach. Kult uctieva bohyňu zla Kali a obetuje jej ľudské obete. Indy teda prichádza spolu s Willie a Shortym do paláca plného nástrah, v ktorom vládne 13-ročný maharadža a po náročnom boji s veľkňazom a jeho kultom získava ukradnutý kameň a zároveň privádza zotročené deti späť k svojim rodinám.  (Indiana Jones a chrám skazy)

1936: Indy putuje juhoamerickou džungľou v Peru, aby získal zlatú Sošku plodnosti z chrámu Chachapoyánskych bojovníkov. Na konci Indyho dobrodružstva sa tu však nečakane objavuje jeho starý konkurent René Belloq spolu s miestnym kmeňom Hovitov. Belloq si sošku v zápätí privlastňuje. O nejaký čas neskôr zachytávajú agenti vlády Spojených štátov správu vyslanú z Káhiry do Berlína s presvedčením, že ju poslal Abner Ravenwood. Indy je o situácii informovaný a je požiadaný o preskúmanie nacistických vykopávok. Zisťuje, že nacisti hľadajú hlavicu ku kamennej barle boha Ra, aby tak mohli objaviť Studňu duší - miesto, kde má údajne ležať Archa zmluvy. Indy predbieha nacistov, získava hlavicu a tak sa dostáva do Studne duší. Ravenwoodova dcéra Marion sa stáva Indyho partnerkou a neskôr spolu nachádzajú i samotnú Archu. Belloq sa však znova objavuje, aby ukradol Archu pre nacistov, ale po otvorení Archy zomiera spolu s mnohými vojakmi, ktorý sledovali to, čo sa dialo po jej otvorení. Indy sa spolu s Mary zachraňuje a po návrate do Spojených štátov je Archa uložená do tajného vládneho skladu niekde vo Washingtone.  (Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy)

1938: Indiana konečne získava Koronádov kríž od muža, ktorý ho získal iba pre seba v roku 1912. Neskôr sa Indy opäť vracia k vyučovaniu študentov na univerzite Barnett College a stretáva sa so zberateľom pamiatok Walterom Donovanom. Ten informuje Indyho o tom, že jeho otec zmizol počas hľadania Svätého grálu. Indiana Jones teda cestuje do Benátok a spája sa s archeologičkou Elsou Schneider. Spolu nachádzajú ďalšie stopy vedúce k Svätému grálu a zisťujú miesto, kde sa nachádza. Elsa a Donovan napokon odhaľujú svoje pravé tváre a ukážu sa ako nacistickí špióni, keď Indy konečne nachádza svojho otca v zámku Brunwald. Následne si privlastňujú zápisník o Grále a uväzňujú staršieho i mladšieho Jonesa. Indymu a jeho otcovi sa však podarí zo zámku ujsť, získať zápisník späť a tesne dobehnúť nacistov pri pátraní po Grále. Nanešťastie je však Grál znovu stratený, keď sa ho Elsa pokúša preniesť za Pečať jaskyne, v ktorej ho našli.  (Indiana Jones a posledná krížová výprava)


    Zdroj: Cinema 6/2001 / TheRaider.net


Peter Baláž | Použitý software | Obľúbené hry | Vďaka | Indiana Jones |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Peter Baláž
Základné Info
Použitý software
Obľúbené hry
Poďakovanie

Indiana Jones
Základné Info
Časová priamka

Ostatné
PoznámkyMovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net