The Light of Indiana Jones | IndianaJones.host.sk
NOVINKY FILMY HUDBA HRY OBRAZKY O MNE
IndianaJones.com
Oficiálna stránka

Lucasfilm.com
Oficiálna stránka

LucasArts.com
Oficiálna stránka

TheRaider.net
Informačná stránka

Jones.unas.cz
Česká stránka

ComingSoon.net
Filmové novinky

JWFan.com
Hudobné a iné novinky

- ostatné linky -



Dočasne nefunkčná!




  Všetky dotazy, pripomienky   a návrhy zasielajte na
  e-mailovú adresu:

pbalaz1984@gmail.com
(Peter Baláž)


Indiana Jones® a chrám skazyTM
(The Temple of DoomTM © 1984 Lucasfilm Ltd.)



Zvláštnosti / Zaujímavosti

Ešte v roku 1983 bol pôvodný názov filmu Indiana Jones and the Temple of Death alebo Indiana Jones a chrám smrti.

Film kvôli scéne, kde veľkňaz Mola Ram počas obradu na počesť bohyne zla Kali vyberá srdce z hrude mladého muža, inšpiroval k zavedeniu filmového ratingu PG-13, aby boli deti do 13 rokov sprevádzané svojimi rodičmi. Pre vydanie filmu na videokazetách bol však rating PG-13 opäť zmenený na pôvodný PG.

Po uvedení do kín sa film dostal pod ostrú kritiku, keď ho mnohí odsudzovali za prítomnosť rasizmu.

Meno barovej speváčky Willie Scott je v skutočnosti menom psa režiséra Stevena Spielberga.

Horúcou kandidátkou na rolu barovej speváčky Willie Scott bola i herečka Sharon Stone. Neskôr však rolu získala herečka a neskôr aj Spielbergova manželka Kate Capshaw.

Film začína záberom na gong, kde sa nachádza vrchol, ktorý pripomína logo Paramount Pictures. Podobne začínajú aj filmy Dobyvatelia stratenej archy (1981) a Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989).

Jeden z náčrtov scenára obsahoval scénu, kde Indy cestuje do Shanghaia, aby mohol získať späť hlavicu k berle boha Ra. Indy sa počas úteku z múzea, kde bol ornament ukrytý, schováva pred streľbou zo samopalu za obrovský kotúľajúci sa gong. V rovnakom scenári Indy a Marion unikajú v bláznivej naháňačke v banských vozíkoch pred chaosom, ktorý spôsobilo otvorenie Archy zmluvy. Obidve scény boli zo scenára vystrihnuté, no neskôr boli opätovne použité práve v druhom filme.

Otáčajúca sa stolová doska použitá v klube Obi-Wan v úvodnej scéne na vymieňanie predmetov sa dodnes stále bežne vyskytuje v reštauráciách v Shanghaii. Normálne sa používa pre pohodlnejší prístup k rôznym nádobám podávaných s jedlom.

Meno 11-ročného čínskeho chlapca Shorta Rounda je v skutočnosti menom psa scenáristu Willarda Huycka, ktoré bolo inšpirované sirotou z filmu Oceľová helma (1951).

Auto Shortyho Rounda sa volá "Auburn Boat-tail Speedster", čo bolo veľmi populárne auto v 30. rokoch.

Názov klubu "Club Obi-Wan" zo začiatku filmu bol inšpirovaný jednou z hlavných postáv ságy Hviezdne vojny, rytierom Jedi Obi-Wanom Kenobim.

Producent Frank Marshall si zahral menšiu rolu. Objavil sa ako turista na letisku na začiatku filmu.

Dokonca aj režisér Steven Spielberg, vedúci výroby George Lucas, návrhár kostýmov Anthony Powell a Sid Ganis sa na letisku objavili ako misionári, ktorí čakajú na lietadlo.

Zvukový efekt, ktorý je počuť v lietadle vezúcom Indyho, Willie a Shortyho, je rovnaký zvukový efekt zlyhávajúceho motora, aký bol použitý vo filme Hviezdne vojny: Epizóda V - Impérium vracia úder (1980) v scéne, kde lodi Hana Sola, Millennium Falcon, zlyháva motor.

Dedinský šaman hovorí Sankarovmu kameňu "Shiva linga". Slovo "linga" v tradičnom hinduizme znamená "vysoký", valcovitý kameň predstavuje falus, často vložený do kruhu, ktorý predstavuje yoni alebo ženský orgán. Tieto dva znaky spolu znamenajú dvojitú sexuálnu energiu boha Shivu.

Scéna s veľkými netopiermi poletujúcimi nad Indym, Willie a Shortym v džungli na ceste do Pankotského paláca bola prebratá z filmu Davida Leana Most cez rieku Kwai (1957). Spielberg je veľkým fanúšikom filmov Davida Leana, ktorého citoval ako inšpiráciu za jeho rozhodnutím stať sa režisérom.

Chladené opičie mozočky, ktoré sú podávané na večeri v Pankotskom paláci, boli robené so šľahačky a červeného potravinárskeho farbiva.

Kult Thuggee v koloniálnej Indii naozaj rozkvital a bol povestný pre obetovanie ľudských obetí svojej bohyni, Kali.

Moderné slovíčko "thug", čo v preklade znamená "násilník", je odvodené práve od temného kultu Thuggee.

V starobylom Mexiku aztécki indiáni bežne obetovali ľudské obete tým, že im vytiahli z tela srdce, podobne ako kult Thuggee.

Mola Ram počas obradu v chráme skazy spieva duchovnú pieseň so slovami "Kali Ma Shakti De", čím žiada o "duchovnú moc Matky Kali".

Keď sa Indy vo filme stretáva v boji s dvomi šermiarmi kultu Thuggee, snaží sa vytiahnuť zbraň, ktorú však predtým stratil, a tak situáciu rieši klasicky. Táto scéna je však narážkou na scénu z filmu Dobyvatelia stratenej archy (1981), kde Indy na káhirskom trhovisku zbraňou zneškodňuje arabského šermiara. Takisto hudba k prvému filmu znejúca v pozadí (skladba "The Basket Game") to naznačuje.

V rovnakej scéne Indy po súboji so šermiarmi vzápätí s krikom uteká oproti približujúcej sa armáde Thuggeeov, ale následne je zahnaný a nútený utiecť. To možno považovať za narážku na podobnú scénu z filmu Hviezdne vojny: Epizóda IV - Nová nádej (1977), kde Han Solo podobným spôsobom s krikom dobieha k prepadovým vojakom Impéria a následne pred nimi uteká preč.

Scéna s ľanovým mostom bola kompletne nakrútená vo Veľkej úžlabinovej priehrade (The Grand Coulee Dam) v štáte Washington. To je jediný dôvod, prečo bola táto scéna nakrútená len z jedného uhla.


.: Kompletný zoznam zvláštností nájdete na IMDb.com :.


Základné Info | Príbeh | Chyby | Download |

"The Light of Indiana Jones" © 2001-2008 Peter Baláž. Všetky práva vyhradené.
Stránku najlepšie vidieť v rozlíšení 800x600 s použitím browsera Internet Explorer v4.0+.
Túto stránku odporúčam prehliadať so strednou veľkosťou textu.
Základné Info
Zvláštnosti
Príbeh
Chyby
Download



MovieHeadLines.net/Indy20

IndianaJones.de

TheForce.net

TheRaider.net